Florin Cîțu, despre votul împotriva reexaminării cerute de Klaus Iohannis la educația sexuală: 'Este doar o eroare. Opinia mea e clară'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 24-06-2021

Actualizat: 24-06-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Votul a fost o eroare, poate să nu se audă bine ce spui prin telefon, a spus premierul Florin Cîțu, cu privire la votul său pe cererea de reexaminare a președintelui Klaus Iohannis la legea privind educația sexuală

„Se mai pot întâmpla astfel de erori, este doar eroare. Opinia mea clară pe acest subiect am spus-o, este foarte bine că avem o decizie care nu ține cont de decizia Parlamentului și susțin această decizie”, a spus premierul.

Premierul Florin Cîțu a votat, marți, în Senat, împotriva cererii de reexaminare a președintelui Klaus Iohannis la legea privind educația sexuală. Ulterior, acesta a declarat la TVR că este „supărat” după votul din Senat. Întrebat despre votul colegilor săi, Cîțu a spus „Aș fi votat altfel”.

Potrivit înregistrării votului, premierul Florin Cîțu a votat împotriva reexaminării cerute de Klaus Iohannis. Votul înregistrat online al premierului este pentru respingerea cererii președintelui și pentru păstrarea legii în forma actuală, în care educația sexuală este înlocuită cu educație sanitară, iar participarea la ore se face doar cu acordul părinților.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri