Un fost director, dar şi mai mulţi angajaţi ai Institutului de Geologie al României (IGR) au fost puşi sub urmărire penală pentru abuz în serviciu într-un dosar instrumentat de Parchetul pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti.
Potrivit unui comunicat emis, joi, de unitatea de parchet, procurorii au dispus punerea în mişcare acţiunii penale faţă de inculpaţii Ştefan Grigorescu, la data faptelor director general al Institutului de Geologie al României, pentru infracţiunea de abuz în serviciu în formă continuată, Eugen-Adrian Ilie, la data faptelor expert achiziţii publice în cadrul IGR, pentru abuz în serviciu în formă continuată şi două infracţiuni de fals intelectual, Mihaela Moisescu şi Tania Paulina Robu, ambele îndeplinind, la data faptelor, funcţia de director economic în cadrul IGR, pentru câte o infracţiune de abuz în serviciu.
De asemenea, Pavel Bogdan Babici, administrator al SC Tecon SRL, dar şi societatea în cauză sunt urmăriţi penal pentru complicitate la abuz în serviciu.
Procurorii spun că, în cursul lunii noiembrie 2011, între IGR şi SC Tecon SRL s-a încheiat fără respectarea dispoziţiilor legale privind achiziţiile publice un contract privind elaborarea unui studiu de fezabilitate pentru "Reabilitarea şi consolidarea a Muzeului Naţional de Geologie', în valoare de 14.500 euro fără TVA, în condiţiile în care elaborarea studiului de fezabilitate este prevăzută de H.G. nr. 28/2008 doar în situaţia obiectivelor de investiţie noi.
Potrivit comunicatului, în cauză nu a fost efectuată o analiză reală cu privire la valoarea serviciilor prestate, stabilindu-se ca valoare o sumă mai mică de 15.000 euro în vederea alegerii procedurii de achiziţie directă.
De asemenea, anchetatorii spun că o parte din documente au fost întocmite, în fals, ulterior încheierii contractului, de către inculpatul Eugen Adrian Ilie.
"La data de 20.12.2011, între Institutul Geologic al României şi SC Tecon SRL s-a încheiat un contract de prestări servicii de proiectare şi întocmire a documentaţiei tehnice complete necesare realizării obiectivului de investiţii 'Realizarea şi modernizarea Muzeului Naţional de Geologie', în valoare de 339.500 euro. Contractul a fost încheiat fără o analiză reală cu privire la valoarea serviciilor prestate şi prin procedura de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunţ de participare, aspecte care au dus la încălcarea legislaţiei specifice privind achiziţiile publice. De asemenea, au fost încălcare prevederile OUG 34/2006 şi ale normelor de aplicare a acestora cu privire la documentaţia ce trebuie întocmită cu prilejul încheierii şi derulării contractului.", se precizează în comunicat citat de Agerpres.
Conform documentului, poliţişti specializaţi în investigarea fraudelor din cadrul Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Poliţiei Sectorului 1 Bucureşti, sub supravegherea procurorului de caz, au efectuat percheziţii la cinci adrese, ridicând o serie de bunuri având legătură cu cauza.
De asemenea, inculpatul Eugen Adrian Ilie a fost reţinut şi prezentat, la data de 31 mai, cu propunere de arestare preventivă, cerere respinsă de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti, care, a dispus măsura preventivă a controlului judiciar. Totodată, procurorii au dispus măsura controlului judiciar şi faţă de Pavel Bogdan Babici.
Procurorii au instituit sechestru asupra bunurilor inculpaţilor pentru recuperarea prejudiciului total cauzat Institutului Geologic al României în cuantum de 354.000 euro.
Fostul director al Institutului de Geologie al României, urmărit penal pentru abuz în serviciu
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Incendiu în anexele unui restaurant din Tulcea: pompierii au intervenit de urgență
1

8
O femeie a căzut în lacul din zona Insulei de Agrement din Bacău, după ce s-ar fi spart gheaţa sub ea
8

24
Bărbaţi care participau la o partidă de vânătoare, prinşi de poliţişti sub influenţa băuturilor alcoolice
24

279
FOTO Accident grav pe DN 17, în Suceava: un mort şi trei răniţi după ce un microbuz şi un autotren s-au ciocnit
279

1.538
Legea care ar putea produce revoltă în rândul vecinilor: cine sunt cei care pot scăpa de plata întreținerii
1.538

1.270
Un nou femicid în România! Femeie de 35 de ani, ucisă de partener
1.270

6.231
VIDEO Criminalul în serie Marius Csampar spune că Mario Berinde a fost ucis pentru droguri și dezvăluie "complicele" ratat de anchetatori
6.231

53
Mihai Savin este noul președinte al Autorității Vamale Române
53

25
Autospeciala de poliție implicată într-un accident rutier, la Baia Mare: un polițist a fost rănit
25

1.992
Rectorul UVT s-a enervat după jaful de jumătate de milion de euro: Se construiesc suspiciuni artificiale și insinuări fără bază
1.992

14
FOTO Liceul "Anastasie Başotă" din Pomârla, Botoșani, a fost reabilitat prin PNRR
14

580
Apă caldă doar de Ziua Unirii pentru unii bucureșteni. Termoenergetica explică ce facturi vor plăti
580

21
Circulaţia pe DJ 714, drumul spre platoul Padina, rămâne închisă din cauza alunecărilor de teren
21

















Comentează