Futsal: Selecţionatele României şi Serbiei au terminat la egalitate, 2-2, în preliminariile EURO 2022

futsal

Selecţionatele României şi Serbiei au terminat la egalitate, 2-2 (2-2), joi seara, în Sala Sporturilor ''Constantin Jude'' din Timişoara, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatul European de futsal - EURO 2022, anunță AGERPRES.

Tricolorii au deschis scorul rapid, prin Felipe Oliveira (02'49''), dar oaspeţii au punctat de două ori în decurs de două minute, prin Stefan Rakic (09'49'') şi Dragan Tomic (11'47''). Savio Valadares a egalat în finalul primei reprize (19'10'').

Portarul Nemanja Momcilovic a primit cartonaşul roşu (15'37'') pentru fault asupra lui Felipe Oliveira.

Jocul a fost unul echilibrat, cu o posesie mai bună pentru sârbi, însă fiecare echipă a şutat de 14 ori pe spaţiul porţii, oaspeţii având şi două bare.

În celălalt meci al grupei, Bosnia-Herţegovina a învins Macedonia de Nord cu 2-1.

Următoarele partide au loc pe 3 februarie, Serbia - Bosnia şi Macedonia de Nord - România.

Primul loc din grupă la finalul campaniei se califică la EURO 2022. Şase din cele opt echipe care se vor clasa pe locul secund vor merge şi ele la turneul final din Olanda.