Un exemplu este judetul Vaslui, acolo unde conducerile judetene ale PNL si PDL Vaslui, deputatul Florin Ciurariu si senatorul Dan Marian, urmau sã se întâlneascã în acest weekend. Discutiile par sã fi intrat într-un impas. Cei care doresc ca negocierile sã se facã într-o manierã mai domoalã sunt tocmai liberalii lui Ciurariu, în timp ce democrat-liberalii si-ar dori sã semneze protocolul de colaborare cât mai repede,
Liberalii vasluieni au multe lucruri de reprosat celor de la PDL, în special lui Dan Marian, care a pãrãsit organizatia PNL pentru a trece la putere, sub guvernarea Boc.
În 2009, pe când era presedinte al organizatiei judetene PNL, Dan Marian, pe atunci deputat, fãcea o miscare prin care lua prin surprindere pe toatã lumea, dezertând din Partidul National Liberal. Atunci, pentru a da o loviturã mortalã tocmai fostului partid, care îl lansase în lumea mare a politicii, Dan Marian anunta cã ia cu el si majoritatea primarilor din PNL, miscare cunoscutã ulterior drept “primarii dalmatieni”. Primarii liberali, pe care Marian a încercat sã-i converteascã la PDL, s-au întors mai apoi în partidul la care s-au format.
De altfel, deputatul Florin Ciurariu a anuntat care este pozitia sa, când vine vorba de colaborarea cu senatorul Marian, pe care îl cunoaste foarte bine:
“Dacã PDL fuzioneazã cu PNL, asta nu înseamnã cã Dan Marian va conduce aceastã organizatie judeteanã, oricât de mult si-ar dori unii sau altii. Nu. Important este proiectul pe care-l propunem electoratului din judet, vasluienilor, cei care au mari asteptãri de la un mare partid de dreapta”, spune Ciurariu.
Comentează