George Soros pregătește UMILINȚA SUPREMĂ pentru Viktor Orban: Anunțul făcut de Universitatea sa din Ungaria

Autor: George Traicu

Publicat: 26-06-2018

Actualizat: 26-06-2018

Article thumbnail

Sursă foto: The Daily Westerner News Network

Universitatea Central Europeană (UCE) din Ungaria, fondată de omul de afaceri George Soros, a comunicat marţi că va recruta studenţi în regim normal pentru anul academic 2019-2020 şi a cerut ca guvernul ungar să recunoască oficial că respectă legea, scrie Reuters, conform news.ro.

UCE, care oferă cursuri în engleză şi este considerată printre facultăţile de top din Ungaria, a fost criticată de guvernul ungar care susţine că operează fără să respecte în totalitate legea.

Universitatea este localizată în Budapesta dar şi-a obţinut acreditarea în New York. O schimbare a legii educaţiei de anul trecut nu mai permite universităţilor înregistrate în străinătate să funcţioneze dacă nu oferă cursuri în ţara lor de origine.

Decizia a fost întâmpinată de proteste stradale şi critica comunităţii internaţionale.

UCE susţine că îndeplineşte condiţiile guvernului ungar oferind cursuri în ţara de origine printr-un program efectuat împreună cu Facultatea Bard în New York.

Rectorul UCE, Michael Ignatieff, a declarat că dacă, totuşi, UCE va fi dată afară din Budapesta, se va muta în Austria. Consiliul de conducere a autorizat deja construirea unui nou campus în Viena.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri