Şase persoane infectate cu noul coronavirus în Italia vor fi internaţi în spitale germane, a anunţat luni ministrul-preşedinte al landului Saxonia, Michael Kretschmer (CDU), în contextul în care Germania a luat deja în îngrijire medicală bolnavi din Franţa, notează AFP preluat de agerpres.
"Cred că este un semn foarte, foarte important că noi îi sprijinim şi, de asemenea, îi ajutăm pe ceilalţi atunci când putem face asta", a declarat Michael Kretschmer în curusl unei conferinţe de presă.
Cei şase pacienţi a căror stare nu a fost precizată vor fi transportaţi cu avionul spre spitale din Dresda şi Leipzig, cele mai mari oraşe ale acestui land situat în fosta RDG.
Michael Kretschmer a precizat că a răspuns la o solicitare a guvernului italian.
"Am discutat cu mai mulţi medici şi ne-au spus că au capacitatea" de a acorda îngrijire acestor pacienţi, în timp ce numărul morţilor din Italia a depăşit pragul de 6.000.
Liderul conservator nu a precizat când vor ajunge aceşti bolnavi în Germania.
Potrivit agenţiei germane de ştiri dpa care nu-şi citează sursele, opt pacienţi italieni vor fi internaţi în spitale din Germania.
La sfârşitul săptămânii trecute, alte trei landuri germane, din vecinătatea frontierei franceze, au anunţat că au luat în îngrijire medicală bolnavi infectaţi din Franţa, în special din regiunea Grand Est, puternic afectată de pandemie.
În Germania, potrivit institutului de supraveghere sanitară RKI, circa 22.700 de persoane au contactat virusul care a făcut 86 de morţi.
Germania va acorda îngrijiri medicale unor bolnavi de coronavirus din Italia
Explorează subiectul
Articole Similare

2.086
Presa din Ungaria se uită către România și exclamă: Ar putea anexa o țară de peste 2 milioane de locuitori
2.086

11
Alegerile parlamentare din Ungaria vor avea loc pe 12 aprilie
11

2.426
Crimă de război? SUA au folosit avion camuflat ca civil pentru a lovi traficanți de droguri. 11 persoane au murit
2.426

118
China declară că își va apăra interesele, în urma noilor măsuri anunţate de Trump împotriva partenerilor comerciali ai Iranului
118

67
Friedrich Merz: Regimul din Iran se apropie de final, pe fondul protestelor
67

7.259
Întâlnire la cel mai înalt nivel: JD Vance și oficialii SUA încearcă să-l oprească pe Trump să nu lanseze un atac împotriva Iranului
7.259

3.736
'Nu vor mai apărea steluțe noi pe steagul SUA' - Dmitri Medvedev îl provoacă pe Donald Trump cu scenariul unui 'referendum-surpriză' în Groenlanda
3.736

5.722
Ucraina ar putea fi nevoită să folosească sistemele din România: Doar așa pot opri rachetele Oreșnik ale Rusiei
5.722

42
Japonia şi Coreea de Sud îşi întăresc relaţiile pe fondul presiunilor Chinei
42

4.568
VIDEO Cea mai mare captură de cocaină din istorie. Autoritățile au săpat pentru a dezgropa 10 tone de droguri
4.568

738
Al optulea scrutin în patru ani? Bulgaria nu reușește să-și formeze un nou guvern - alegeri anticipate tot mai probabile
738

64
Un grup de congresmeni americani vizitează Danemarca săptămâna aceasta
64

2.771
Grok intră puternic în zona militară. Pentagonul și Elon Musk anunță o alianță incredibilă
2.771

















Comentează