Eșec istoric pentru România: Gimnaștii au ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio

dragulescu

Echipa masculină de gimnastică a României a ratat, sâmbătă noapte, calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce s-a clasat pe locul 5 la turneul preolimpic de la Rio, de unde doar primele patru clasate ajung la Olimpiadă, potrivit Adevarul.

Ultima dată când echipa masculină a ratat prezenţa la Jocurile Olimpice a fost în 1984.

Marian Drăgulescu a obținut însă calificarea individual la Olimpiadă, fiind medaliat cu argint la sărituri, la Campionatul Mondial din 2015.

Aflată pe locurile 5-8 la turneul preolimpic, România mai are dreptul la nominalizarea unui gimnast la JO de la Rio, care va evolua în calificări, în afara lui Marian Drăgulescu,

La feminin, în 17 aprilie, de la ora 15.30 (ora României), gimnastele tricolore vor deschide concursul. Ca şi în competiţia masculină, primele patru clasate se vor califica la Jocurile Olimpice de la Rio.