Glasgow Rangers, echipa lui Ianis Hagi, debut cu dreptul în noul sezon din Scoţia: A învins, în deplasare, cu 1-0, pe Aberdeen

Glasgow Rangers

Echipa de fotbal Glasgow Rangers, la care evoluează Ianis Hagi, a debutat cu dreptul în noul sezon intern din Scoţia, învingând sâmbătă seara, în deplasare, cu 1-0 pe Aberdeen, anunță AGERPRES.

Singurul gol al partidei a fost reuşit de Ryan Kent, în minutul 21.

Ianis a început ca titular, dar a fost schimbat în minutul 77, fiind înlocuit cu Scott Arfield. Deşi nu a strălucit, presa scoţiană a remarcat contribuţia indirectă pe care a avut-o românul la singurul gol al meciului, Hagi lăsând un balon lui Morelos care l-a pus apoi pe Kent în situaţia de singur cu portarul advers.

Aberdeen a terminat meciul cu un om mai puţin pe teren după ce Andrew Considine a văzut cartonaşul roşu în minutul 86.

Pentru Rangers urmează peste cinci zile returul cu Bayer Leverkusen din optimile Europa League.

Tot sâmbătă, Dundee United şi St. Johnstone au încheiat la egalitate (1-1), Hibernian a învins pe Kilmarnock cu 2-1, iar St. Mirren a trecut de Livingstone cu 1-0.

Duminică seara se va disputa partida Celtic Glasgow - Hamilton, iar luni se va juca meciul Ross County - Motherwell.