Liviu Dragnea a surprins printr-o declarație făcută la DNA. Românii, a spus președintele PSD, trebuie să aleagă dacă vor pâine sau dacă vor cătușe.
Declarația este foarte probabil o eroare. Da, alegătorii au confirmat în funcție mai mulți suspecți sau chiar condamnați penali. Dar nimănui nu îi place să audă că foamea sau necinstea sunt singurele opțiuni valabile. Interesul politic al PSD ar fi fost, probabil, mai bine servit de niște minciuni pioase.
Dar nici PNL nu a ripostat convingător. Răspunsul cel mai corect, probabil singurul răspuns corect, ar fi fost: "Partidul nostru are programul economic care poate să asigure prosperitate pentru cel mai număr de cetățeni".
Doar că PNL, partid de "dreapta", nu are acest program. Și ar trebui să îl creeze repede, ca pe zona de pro-DNA are deja concurență.
Greu la deal fără program economic
Explorează subiectul
București
16°C
Articole Similare

12
Bank of Greece's Stournaras: Geopolitical conflict is a new supply shock for the global economy
12

19.535
Sondaj CURS martie 2026 - AUR și PNL, în scădere. Românii sunt tot mai pesimiști
19.535

15.915
Matematica divorțului Bolojan - Grindeanu. Cine are prima șansă să formeze alt Guvern
15.915

2.473
STRATEGIA PUTERII INVIZIBILE — NOUA ARMĂ A RĂZBOIULUI INFORMAȚIONAL
2.473

9.348
Generalul (r) Virgil Bălăceanu, după sosirea primelor aeronave SUA în România: 'Marea întrebarea este'
9.348

7.458
Criza energetică provocată de războiul din Orientul Mijlociu, lecție dură pentru UE. Ursula von der Leyen recunoaște: Renunțarea la energia nucleară a fost o greșeală strategică
7.458

18.471
Omul din umbră care l-a convins pe Donald Trump să atace Iranul: Va rămâne cel mai mare jucător din regiune
18.471

30.207
Nu România e în spate – Expert mondial în mercenariat, despre implicarea unui stat în operațiunile lui Potra din Congo
30.207

158.697
Victorii importante pentru Nicușor Dan la Curtea Constituțională: câștigă meciul cu Parlamentul și Guvernul pe 2 legi importante
158.697

36.162
Raport dur al Congresului SUA: „Alegerile din România, folosite ca pretext pentru cenzură. Candidatul preferat de sistem a câștigat” / Update - Reacția UE
36.162

41
Euro trades at RON 5.0936
41

125
S-a stins un legendar creator de benzi desenate: Din păcate, acestea nu sunt vești bune
125

183.537
Omul care a negociat aderarea României la UE propune un nou proiect de țară: „Cine nu și-ar dori?”
183.537
















Comentează