Grindeanu 'a pus TUNURILE' pe Dragnea în ultima zi ca premier: AVERTISMENT pentru Mihai Tudose

Autor: Andrei Radu

Publicat: 28-06-2017

Actualizat: 28-06-2017

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / George Calin

Sorin Grindeanu și-a făcut bilanțul pentru cele șase luni de guvernare. Fostul premier nu a ezitat să-l critice din nou pe Liviu Dragnea pentru mazilirea sa din funcția de prim-ministru și înlocuirea cu Mihai Tudose.

"Pentru mine aceste şase luni reprezintă o experienţă semnificativă în administraţia centrală, o lecţie de viaţă pe care mi-am însuşit-o. Există şi un lucru care m-a pus pe gânduri (...) - dorinţa unui singur om de a face rău şi de a strânge cât mai multă putere într-o singură mână.

Citește și: Mihai Tudose răspunde AUZAȚIILOR: Lucrarea de doctorat a fost făcută pentru mine, nu pentru funcții

Poate că în următoarele 2-3 luni vom înțelege cu toții ce l-a împins să ia toate aceste decizii. Vreau să mă uit în trecut și la lucrurile bune pe care le-am făcut colegii mei din Guvern și din Parlament. Investițiile străine au fost mai mari cu 1,3 miliarde de euro, un nivel record al exporturilor, 11,5 % mai mare decât perioada anului trecut, rata șomajului.

Acest Guvern a fost lovit de două crize politice majore care au afectat România. A fost marcat la început de cele mai mari proteste de după 1989 și și-a încheiat activitatea printr-o premieră politică în Europa, când președintele partidului de guvernare și-a dat jos propriul Guvern în urma unei analize mincinoase și din dorința de a strânge cât mai multă putere.

Citește și: Mihai Tudose, 'jurământ' de fidelitate pentru Dragnea: În ce condiţii se retrage/ VIDEO

Din cauza declarațiilor de remaniere din ultima vreme, s-a creat un puternic sentiment de nesiguranță. Rezultatele acestei crize le vom vedea foarte curând. Nimănui nu-i va plăcea aceste lucruri, nici românilor, nici investitorilor.", a spus Sorin Grindeanu.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri