Guvernul anunță o schimbare de ton în reforma companiilor de stat. Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat că perioada numirilor interimare repetate trebuie să se încheie, iar selecțiile pentru conducerea companiilor vor fi făcute prin concurs, conform Ordonanței 109. „Nu mai putem continua așa”, a avertizat ministrul, subliniind că miza o reprezintă atât fondurile europene, cât și credibilitatea României în fața Comisiei Europene și în procesul de aderare la OECD.
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru a declarat, într-o intervenție la Digi24, că reforma companiilor de stat reprezintă un jalon esențial pentru atragerea fondurilor europene și pentru aderarea României la OECD, subliniind că actuala structură de guvernanță trebuie pusă în ordine.
Întrebat despre stadiul reformelor asumate în PNRR, ministrul a afirmat că există progrese, dar și presiuni legate de ritmul implementării.
„Aici aduc și niște vești bune. Noi trebuia să ne organizăm în Guvern mai bine referitor la această reformă și, pentru că vrem să aderăm la OECD și pentru că unele companii de stat sunt o sursă de pierderi la buget – nu vreau să generalizez, sunt și companii de stat profitabile – a trebuit să ne luăm angajamentul că punem în ordine și bugetele, și guvernanța companiilor de stat”, a spus Pîslaru.
AMEPIP, instrumentul-cheie al reformei
Ministrul a explicat că un pas important a fost crearea AMEPIP, structura responsabilă de supravegherea guvernanței corporative în companiile de stat.
„A fost creat AMEPIP-ul, noua structură care are grijă de guvernanța corporativă. Ceea ce mi se pare important este că și Comisia recunoaște că sunt anumite progrese în planul pe care îl avem acum”, a declarat ministrul.
Potrivit acestuia, reforma este coordonată la nivel guvernamental de vicepremierul Oana Gheorghiu, împreună cu AMEPIP, Secretariatul General al Guvernului și ministerele de linie.
Urgența: eliminarea numirilor interimare
Dragoș Pîslaru a subliniat că una dintre cele mai mari probleme o reprezintă numirile interimare repetate în conducerea companiilor de stat, practică ce ridică suspiciuni privind influența politică.
„Urgența este dată de selecțiile care trebuie făcute prin concurs, conform Ordonanței 109, astfel încât să nu mai existe poziții lăsate deliberat vacante sau poziții ocupate prin numiri interimare, evident cu suspiciuni de numiri politice, care pot influența mersul companiilor respective de stat”, a afirmat ministrul.
Acesta a avertizat că perpetuarea interimatului încalcă inclusiv legislația națională și afectează stabilitatea managerială a companiilor.
Presiune de timp și mize europene
Ministrul a recunoscut că există îngrijorări legate de rapiditatea implementării reformei, în condițiile în care numărul companiilor vizate este mare, atât la nivel central, cât și local.
„Există îngrijorări cu privire la rapiditatea cu care ne mișcăm, având în vedere că discutăm despre un număr mare de companii care ar trebui să elimine aceste interimate și să intre în legalitate”, a precizat Pîslaru.
Reforma companiilor de stat este parte a angajamentelor asumate de România prin PNRR, iar îndeplinirea jaloanelor este condiție esențială pentru deblocarea fondurilor europene.





























Comentează