Gyor a terminat la egalitate meciul cu Brest din Liga Campionilor la Handbal Feminin, 27-27

Federatia Romana de Handbal
handbal

Gyor Audi ETO a avut una dintre cele mai slabe săptămâni din ultimii ani. După ce a fost învinsă această săptămână de Siofok în întrecerea internă cu 34-29, formația maghiară a terminat la egalitate cu Brest Bretagne, 27-27, într-un joc din Grupa 2 Principală a Ligii Campionilor, potrivit Mediafax.

Deținătoarea trofeului a scăpat ca prin urechile acului de o altă înfrângere. Gyor Audi ETO a avut o altă primă repriză slabă, Brest Bretagne reușind să se desprindă la 9-3 după 12 minute de joc. Echipa franceză a condus tot meciul până în minutul 59, când Hansen a egalat la 27-27. Momentul culminant a fost în minutul 55, când Amandine Leynaud a apărat o aruncare de la 7 metri la scorul de 27-25 pentru adversară.

În ultimul minut, campioana Europei a avut chiar șansa de a câștiga, dar nu a reușit să mai înscrie la ultimul atac. Ar fi fost însă o victorie nemeritată. Gyor și Brest au câte 9 puncte în Grupa 2, fiind urmate de Buducnost – 6p, Vâlcea, Savehof și Krim – toate cu câte 2 puncte.