Halep și Niculescu, în sferturi la Montreal

agerpres
Irina Begu Monica Niculescu

Simona Halep si Monica Niculescu au câstigat, miercuri seara, meciul cu perechea din Ucraina, Katerina Bondarenko/Olga Savchuk, scor 6-1, 6-3, în optimile turneului WTA de la Montreal, Canada, disputat pe hard si dotat cu premii totale de 2,4 milioane de dolari.

Aflate la cel de-al doilea meci jucat împreuna la dublu, Halep si Niculescu s-au impus în doar 56 de minute, potrivit Mediafax.

Cele doua jucatoare din România au servit excelent de-a lungul întregii confruntari si nu au pierdut niciun game când s-au aflat la serviciu. În schimb au reusit patru break-uri, dintre care trei în primul set, încheiat 6-1, si înca unul în cel de-al doilea, suficient cât sa se impuna cu 6-3.

Pentru acest succes, perechea Halep/Niculescu si-a asigurat un cec în valoare de 17.920 dolari și 190 puncte WTA.

În runda urmatoare, cea a sferturilor de finala, Simona Halep si Monica Niculescu vor juca împotriva câstigatoarei din meciul Caroline Garcia/Kristina Mladenovic - Anna-Lena Groenfeld/Kveta Peschke (Germania/Cehia).