HC Dunărea Brăila a fost eliminată din Cupa EHF

minge handbal

HC Dunărea Brăila a fost eliminată din Cupa EHF la handbal feminin de formația norvegiană Byasen Trondheim, care s-a impus cu scorul de 34-23 (17-10), duminică, la Stjordal, în manșa a doua din turul al treilea preliminar al competiției.

Echipa antrenată de Costică Buceschi se impusese în prima manșă la limită, cu scorul de 25-24.

Meciul a fost echilibrat în prima sa parte, dar balanța a înclinat în min. 11, la scorul de 5-5, când gazdele au marcat patru goluri consecutive, pentru 9-5 (15). Byasen a avut cinci goluri avans, 12-7 (20), dar apoi Dunărea a redus diferența la trei lungimi, 12-9 (22), însă echipa scandinavă a intrat la pauză cu un avantaj de șapte goluri, 17-10. Diferența a crescut constant după pauză, Byasen câștigând cu 34-23.

Pentru Byasen au marcat Maren Aardahl 2 goluri, Emilie Hegh Arntzen 7, Kristin Venn 3, Teodora Tomac 1, Silje Waade 3, Ida Alstad 3, Jenny Groetan 7, Marit Roesberg Jacobsen 4, Ida Marie Nagelhus Hernes 2, Maria Hjertner 2.

Golurile echipei brăilene Aneta Udriștioiu 3 goluri, Cristina Gheorghe 1, Gabriela Perianu 7, Timea Tătar 2, Mădălina Zamfirescu 2, Bianca Tiron 5, Alexandra Orșivschi 1, Natasa Krnic 2.

Au arbitrat germanii Hanspeter Brodbeck și Simon Reich, delegat EHF fiind lituanianul Tadas Jansonas.