Hertha Berlin, eliminată din Cupa Germaniei

Hertha Berlin
Scorul a fost egal după 90 de minute (2-2) şi după prelungiri (4-4). Berlinezii au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Davie Selke (10) şi Myziane Maolida (42), dar au fost egalaţi în decurs de câteva minute în repriza secundă, când gazdele au punctat prin Brian Behrendt (63 - penalty) şi Lion Lauberbach (66). Eintracht a preluat conducerea în debutul prelungirilor prin Immanuel Pherai (91), apoi Hertha a punctat de două ori la rând, prin Lucas Tousart (103) şi Dodi Lukébakio (106), însă echipa din Braunschweig a izbutit să trimită meciul la loviturile de departajare graţie golului semnat de Bryan Henning (118).

Hertha devine al treilea club din Bundesliga care părăseşte Cupa Germaniei, după ce sâmbătă au fost eliminate Bayer Leverkusen şi FC Koln, şi ele scoase din cursă de echipe de eşalon inferior.

Bayern Munchen, campioana Germaniei pentru a zecea oară consecutiv, a învins-o sâmbătă pe deţinătoarea trofeului, RB Leipzig, cu 5-3, în Supercupa Germaniei, astfel că aceste echipe vor juca meciurile din primul tur al competiţiei la finalul lunii august, cu Viktoria Koln (liga a treia), respectiv Teutonia Ottensen (liga a patra).

TuS Blau-Weiss Lohne (V) - FC Augsburg (I) 0-4
Eintracht Braunschweig (II) - Hertha Berlin (I) 4-4, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare
Waldhof Mannheim (III) - Holstein Kiel (II) 0-0, după prelungiri; 5-3, la loviturile de departajare
Erzgebirge Aue (II) - Mainz (I) 0-3
Sâmbătă
Viktoria Berlin (IV) - Bochum (I) 0-3
SV Straelen (IV) - FC St Pauli (II) 3-4
Jahn Regensburg (II) - FC Koln (I) 2-2, după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare
1860 Munchen (III) - Borussia Dortmund (I) 0-3

Luni se vor juca meciurile Chemnitz FC (IV) - Union Berlin (I), FC Ingolstadt (III) - Darmstadt 98 (II), Energie Cottbus (III) - Werder Bremen (I), Magdeburg (II) - Eintracht Frankfurt (I).

Pe 30 august se va disputa partida FC Teutonia Ottensen (IV) - RB Leipzig (I), iar pe 31 august e programat meciul Viktoria Koln (III) - Bayern Munchen (I).