Hidrologii au emis, vineri, o avertizare de inundații pe mai multe râuri din județele Argeș și Vâlcea, valabilă până la ora 23.00. Potrivit acesteia, debitele unor râuri vor crește, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție, potrivit Agerpres.
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, o avertizare Cod galben pentru râuri din județele Argeș și Vâlcea.
Citește și: Furtună puternică în Râmnicu Vâlcea - Traficul rutier a fost închis
Potrivit hidrologilor, ca urmare a precipitaţiilor înregistrate se pot produce scurgeri pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție.
Sunt vizați afluenți ai Oltului din județele Argeș și Vâlcea. Avertizarea este în vigoare până vineri, la ora 23.00.