Iga Swiatek s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon

eurosport.com
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek s-a calificat luni în turul al doilea de la Wimbledon, după ce a învins-o în două seturi pe chinezoaica Lin Zhu.

Iga Swiatek (22 de ani, nr 1 WTA) a avut nevoie de doar o oră şi 21 de minute pentru a trece în două seturi, scor 6-1, 6-3, de jucătoarea din China Lin Zhu (29 de ani, nr 34 WTA), scrie news.ro.

Partida a fost întreruptă, pentru puţin timp, de ploaie, în setul secund, la scorul de 4-3 pentru Swiatek. După ce acoperişul terenului 1 a fost închis, poloneza a tranşat disputa în favoarea sa, cu trei ghemuri consecutive. „Mă simt încrezătoare, am făcut o treabă bună”, a declarat Iga Swiatek după meci.

Deşi iarba nu este suprafaţa ei preferată, iar la Wimbledon nu a trecut niciodată de optimi, Iga Swiatek este una dintre favoritele turneului feminin din acest an, la Londra, alături de campioana en-titre Eleba Rybakina şi de Aryna Sabalenka.

În turul al doilea Swiatek va înfrunta câştigătoarea din partida Martina Trevisan (Italia) – Sara Sorribes (Spania).