Guvernul slovac va prezenta săptămâna viitoare un plan de relaxare graduală a restricţiilor impuse pentru limitarea răspândirii noului coronavirus, a declarat marţi prim-ministrul Igor Matovic, precizând că se va proceda cu prudenţă pentru a se evita înrăutăţirea situaţiei, transmite Reuters.
Slovacia a interzis transporturile internaţionale de pasageri, evenimentele culturale şi sportive, a închis şcolile şi majoritatea magazinelor şi a impus plasarea în carantină timp de 14 zile a persoanelor care intră în ţară, potrivit Agerpres.ro.
În contextul în care unele state europene analizează atenuarea, în diferite proporţii, a restricţiilor actuale, premierul slovac a declarat că guvernul nu se grăbeşte să redeschidă magazine sau instituţii şi că orice relaxare va fi decisă de experţii în sănătate, nu de economişti.
El a adăugat că o restartare a economiei va fi legată de situaţia din ţările partenere comerciale ale Slovaciei din restul Europei.
'Trebuie să ţinem pumnii strânşi pentru Europa Occidentală pentru că de aceasta va depinde situaţia noastră internă', a arătat Matovic.
Citește și: VIDEO: Gabriela Firea și Florentin Pandele se roagă pentru ‘însănătoșirea bolnavilor și ocrotirea tuturor’
Slovacia a raportat până acum 835 de cazuri de infectare cu noul coronavirus şi două decese.
Potrivit lui Ivo Matovic, cele mai recente date sugerează că propagarea virusului încetineşte, însă există în continuare semne de întrebare cu privire la situaţia din comunităţile marginalizate de romi şi din centrele de asistenţă socială, precum şi în legătură cu impactul comportamentului populaţiei în weekendul trecut, când s-a sărbătorit Paştele catolic.
Comentează