Încă o criză mondială: Consiliul de Securitate al ONU se reuneşte de urgenţă pentru situaţia din Siria

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 28-02-2020

Actualizat: 28-02-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Consiliul de Securitate al ONU urmează să aibă vineri (28 februarie) o reuniune de urgenţă consacrată evoluţiilor recente din Siria, au indicat mai mulţi diplomaţi, potrivit Agerpres, care citează AFP.

Reuniunea ar urma să înceapă la ora locală 16:00 (21:00 GMT), a precizat preşedintele în exerciţiu al Consiliului de Securitate, ambasadorul belgian Marc Pecsteen de Buytswerve.

Reuniunea a fost solicitată de SUA, Germania, Regatul Unit, Franţa, Belgia, Estonia şi Republica Dominicană, a precizat ambasadorul Belgiei la ONU.

Londra anunţase că va cere convocarea unei reuniuni de urgenţă a Consiliului de Securitate după ce 33 de soldaţi turci au fost ucişi de trupele siriene, susţinute de Rusia, în provincia Idlib, din nord-vestul Siriei.

''Nu există nicio justificare pentru astfel de ignorare flagrantă a dreptului internaţional sau a decenţei umane fundamentale'', a spus ministrul de externe britanic Dominic Raab.

Turcia a suferit joi pierderi grele, după săptămâni de tensiuni în creştere la Idlib între forţele turce şi cele ale regimului sirian, care s-au înfruntat de mai multe ori de la începutul lunii.

După moartea a cel puţin 33 de soldaţi turci, Rusia, aliată a regimului sirian, a acuzat vineri trupele Ankarei că s-au aflat printre 'unităţile combatante ale grupărilor teroriste'.

Bombardamentele sângeroase de joi ridică la cel puţin 53 numărul militarilor turci ucişi în Idlib începând cu 1 februarie.

În urma pierderilor suferite, Turcia a ameninţat că nu va mai stopa valul de migranţi care încearcă să ajungă în Europa din Orientul Mijlociu.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri