Un incendiu a izbucnit, marţi, la remorca unui autotren încărcat cu butoaie cu deşeuri de titan, pe E 70, în municipiul Roşiorii de Vede, iar din cauza degajării de fum, cetăţenii au fost avertizaţi printr-un mesaj RO-ALERT, informează ISU Teleorman
"Incendiul a fost localizat la nivelul remorcii autotrenului, care era încărcată cu deşeuri de titan, aflate în butoaie. Împreună cu şoferul, pompierii au reuşit să îndepărteze la timp capul tractor al autovehiculului, înainte ca acesta să fie afectat de incendiu. În acest moment nu mai există niciun risc de extindere a incendiului, iar focul nu se mai manifestă cu degajări de fum. La acest eveniment nu avem victime omeneşti", precizează ISU Teleorman.
La faţa locului s-a intervenit iniţial cu două autospeciale de stingere cu apă şi spumă şi o ambulanţă. Forţele de intervenţie au fost suplimentate progresiv cu o autospecială de stingere şi o autospecială CBRN din cadrul Detaşamentului de Pompieri Alexandria.
Comentează