Incidente între suporterii echipelor Olympique Marseille şi PAOK Salonic. Răzvan Lucescu: Mai bine ca fanii voştri să nu vină la noi (video)

PAOK Salonik fani

Fanii echipelor Olympique Marseille şi PAOK Salonic s-au confruntat, joi seară, lângă şi pe stadionul Velodrome, înaintea meciului din Conference League, iar antrenorul grecilor, Răzvan Lucescu, şi-a exprimat regretul faţă de aceste incidente, care nu au loc în lumea fotbalului, conform news.ro.

"La meciul retur, sper că Olympique Marseille va fi primită cum am fost noi primiţi aici. Sunt dezamăgit de ce am văzut azi. Este o imagine foarte urâtă pentru Marsilie. Există multă violenţă în lume în prezent, nu mai era nevoie şi în fotbal. Mai bine ca fanii voştri să nu vină la noi", a declarat Lucescu, la conferinţa de presă de după meci.

Fanii celor două echipe s-au luat la bătaie şi au aruncat obiecte, fumigene şi bucăţi de scaune pe teren înainte de începerea meciului, care a fost întârziat două minute.

Nouă persoane ar fi fost reţinute: opt francezi şi un grec.

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi cu Alexandru Mitriţă în componenţă, a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa Olympique Marseille, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Conference League.

Mitriţă a intrat pe teren în minutul 75.

Învingătorii au marcat prin Gerson ’13 şi Payet ’45. Pentru PAOK a înscris El Kaddouri ’48.

În minutul 90+4, de la Marseille a fost eliminat Gerson.