Înmatriculările de autoturisme noi în Europa au scăzut cu 2,4% în ianuarie, comparativ cu perioada similară din 2021, arată datele publicate joi de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), dar Slovacia şi România au raportat cel mai semnificativ avans, conform Agerpres.
Datele statistice sunt valabile pentru cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, plus Marea Britanie şi ţările din Asociaţia Europeană a Liberului Schimb (EFTA), respectiv Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia.
Un număr de 822.423 autoturisme au fost înmatriculate luna trecută în Europa, comparativ cu 842.670 în ianuarie 2021. Este a şaptea lună de declin consecutiv al înmatriculărilor de autoturisme noi în Europa.
Declinul din ianuarie vine pe fondul deficitului global de semiconductori şi al perturbărilor din lanţurile de aprovizionare, precizează ACEA.
În ianuarie, piaţa auto din România a înregistrat o creştere cu 55,5%, fiind înmatriculate 9.337 autoturisme, faţă de 6.004 vehicule în perioada similară din 2021. Slovacia a raportat un avans de 72,6% luna trecută.
Principalele cinci pieţe europene au avut evoluţii mixte în ianuarie, de la scăderi de 19,7% în Italia şi de 18,6% în Franţa, la creşteri de 27,5% în Marea Britanie, de 8,5% în Germania şi de 1% în Spania.
Înmatriculările de autoturisme noi în Europa au înregistrat un declin de 1,5% în 2021, depăşind precedentul nivel scăzut record din 2020, în timp ce România a raportat un recul de 4,1% anul trecut.
Un număr de 11,77 milioane de vehicule au fost înmatriculate anul trecut în Europa, comparativ cu 11,96 milioane în 2020. Cele cinci mari pieţe europene au avut evoluţii mixte în 2021, de la o scădere de 10,1% în Germania, la creşteri în Italia (5,5%), Spania şi Marea Britanie (ambele cu 1%) şi Franţa (0,5%).
Pe piaţa auto din România au fost înmatriculate 121.208 de autoturisme anul trecut, faţă de 126.351 în 2020.
În sectorul auto din UE sunt 12,6 milioane de angajaţi (direct şi indirect), reprezentând 6,6% din toate locurile de muncă din blocul comunitar. De asemenea, 11,6% din locurile de muncă din industria UE - aproximativ 3,5 milioane - sunt în sectorul auto, conform datelor ACEA.
Înmatriculările de autoturisme noi în Europa au scăzut cu 2,4% în ianuarie, dar Slovacia şi România au raportat cel mai semnificativ avans
Articole Similare

387
'Avem, pe sfârşit de an, o veste foarte bună' - Undă verde europeană pentru Pașcani–Ungheni și Pașcani–Siret. România construiește primii kilometri de autostradă peste Prut
387

580
Topul domeniilor care au concediat cei mai mulți oameni în România în 2025: Construcțiile dau lovitura
580

482
Europa a bătut Wall Street-ul în 2025: băncile au tras bursele spre un an istoric
482

2.131
Gigant finlandez cu afaceri de 5 miliarde de euro deschide o fabrică în România. Se fac angajări în 2026
2.131

37
'Toate facturile au fost plătite'. Ministerul Transporturilor anunță zero datorii către constructori
37

2.924
Un constructor român, la masa marilor puteri - De pe șantierele din România, în ecuația securității europene
2.924

1.370
Vești uriașe pentru șoferi! Câți kilometri de autostradă se deschid în 2026 - promisiunea Ministerului Transporturilor: 'Cu siguranţă va fi un an record'
1.370

1.897
Portocalele, lămâile și clementinele ajung pe masa Parlamentului - Magazinele riscă sancțiuni uriașe. Propunerea unui deputat PSD
1.897

3.367
Lovitură pentru Ilie Bolojan la final de an! Curtea de Apel București blochează reorganizarea ANCOM - deciziile de concediere suspendate
3.367

24
BVB: Capitalizarea bursieră a depăşit în premieră 500 miliarde de lei în acest an
24

3.016
Vești bune anul are: Comisia Europeană a virat peste 586 milioane de euro în conturile României, anunță ministrul Finanțelor
3.016

20
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de marţi; rulajul a depăşit 117,7 milioane lei
20

26
SUA: Exporturile de soia rămân sub nivelurile prognozate
26

















Comentează