Înot: CM 2023 - Aur şi record mondial pentru Ruta Meilutyte la 50 m bras

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam înot

Înotătoarea lituaniană Ruta Meilutyte şi-a păstrat titlul mondial la 50 m bras feminin, doborând totodată recordul lumii în această probă, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de nataţie ediţia 2023, potrivit Agerpres.

Meilutyte a fost cronometrată în 29 sec 16/100 în finala de la Fukuoka (Japonia), îmbunătăţind cu 14/100 precedentul record mondial, stabilit de italianca Benedetta Pilato, pe care reprezentanta Lituaniei îl egalase în semifinalele de sâmbătă (29 sec 30/100)

Medalia de argint şi bronz au revenit americancei Lilly King (29 sec 94/100), respectiv italiencei Benedetta Pilato (30 sec 04/100).

În vârstă de 26 de ani, Ruta Meylutyte a cucerit a doua medalie de aur în Japonia, după cea obţinută marţi la 100 m bras.

În palmaresul lituaniencei figurează şi un titlu de campioană olimpică la 100 m bras, câştigat în 2012 la Londra.

Tot duminică, înotătoarea canadiană Summer McIntosh (16 ani) a cucerit aurul în proba feminină de 400 m mixt de la Fukuoka.

McIntosh s-a impus cu timpul de 4 min 27 sec 11/100, devansând-o clar pe Katie Grimes din Statele Unite (17 ani), clasată pe locul secund în 4 min 31 sec 41/100. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de australianca Jenna Forrester, în 4 min 32 sec 30/100.

Acesta este al patrulea titlu mondial individual pentru Summer McIntosh şi al doilea câştigat în Japonia, după cel de la 200 m fluture, probă în care a doborât şi propriul record al lumii la junioare. Ea mai obţinut două medalii de aur, la 400 m mixt şi 200 m fluture, anul trecut la CM de la Budapesta.

Rezultate înregistrate în finalele probelor de înot programate duminică, în ultima zi a Mondialelor din Japonia: