DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Înotătorul Caeleb Dressel a obţinut a cincea medalie de aur la Tokyo, cu ştafeta de 4x100 m mixt

b1.ro
medalie de aur

Titlul în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt la Jocurile Olimpice de la Tokyo a fost câştigat, duminică, de Statele Unite ale Americii, condusă de Caeleb Dressel, care şi-a trecut în palmares a cincea sa medalie de aur în capitala Japoniei.

Americanii s-au impus cu timpul de 3 min 26 sec 78/100, ameliorând cu acest prilej şi recordul mondial pe care îl deţineau din 2009 (3 min 27 sec 28/100), pe locurile următoare clasându-se Marea Britanie (3:27.51 - nou record european) şi Italia (3:29.17), potrivit agerpres.ro.

Ryan Murphy, medaliat cu argint la 200 m spate şi cu bronz pe 100 m spate, a început excelent proba, dar schimbul la stilul bras a fost aproape să le fie fatal americanilor, Michael Andrew fiind depăşit de italianul Nicolo Martinenghi, dar şi de britanicul Adam Peaty, dublu campion olimpic şi recordman mondial pe 100 m bras. Caeleb Dressel, care în cursul dimineţii au obţinut titlul olimpic la 50 m liber, cu un nou record olimpic, a înotat pe 100 m fluture, distanţă pe care a doborât recordul mondial sâmbătă, şi a reuşit să aducă ştafeta americană din nou la conducere, iar Zac Apple a trebuit doar să reziste atacurilor britanicului Duncan Scott şi italianului Alessandro Miressi.

Caeleb Dressel, care are 13 titluri de campion mondial din 2017 încoace, şi viza şase titluri olimpice la Tokyo, a scăpat doar unul, la ştafeta mixtă 4x100 m mixt, pe care americanii au încheiat-o pe cinci.

Statele Unite şi-a păstrat supremaţia la ştafeta mixtă masculină, singurul titlu scăpat în istoria olimpică revenind Australiei la JO de la Moscova, boicotate de americani.

Clasamentul final

1. SUA (Ryan Murphy, Michael Andrew, Caeleb Dressel, Zach Apple) 3:26.78

2. Marea Britanie (Luke Greenbank, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott) 3:27.51

3. Italia (Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Federico Burdisso, Alessandro Miressi) 3:29.17

4. Comitetul Olimpic Rus (Evgheni Rîlov, Kiril Prigoda, Andrei Minakov, Kliment Kolesnikov) 3:29.22

5. Australia (Mitch Larkin, Izaac Stubblety-Cook, Matthew Temple, Kyle Chalmers) 3:29.60

6. Japonia (Ryosuke Irie, Ryuya Mura, Naoki Mizunuma, Katsumi Nakamura) 3:29.91

7. Canada (Markus Thormeyer, Gabe Mastromatteo, Joshua Liendo Edwards, Yuri Kisil) 3:32.42

China a fost descalificată.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.