Opoziţia din Venezuela şi oficiali guvernamentali au anunţat sâmbătă că s-au întâlnit cu un grup de mediatori în Republica Dominicană pentru a pune bazele unui dialog pe fondul impasului politic şi adâncirii crizei economice, informează Reuters şi DPA.
Ţara din OPEC (Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol) suferă de o recesiune severă, din cauza scăderii preţului petrolului şi a unui model economic socialist în colaps. Preşedintele Nicolas Maduro este blocat într-un impas cu legislativul după ce opoziţia a câştigat o majoritate zdrobitoare anul trecut.
Ambele părţi au declarat că s-au întâlnit cu fostul prim-ministru spaniol Jose Luis Rodriguez Zapatero şi foştii preşedinţi Martin Torrijos din Panama şi Leonel Fernandez al Republicii Dominicane. Vineri, Departamentul de Stat american a anunţat că secretarul de stat John Kerry a discutat cu Zapatero pentru a saluta iniţiativa şi a declarat că Statele Unite sunt gata să-i ajute pe mediatori.
Coaliţia de opoziţie Unitatea Democratică a anunţat că reprezentanţii săi au declarat mediatorilor că orice discuţii cu guvernul ar trebui să includă un referendum pentru revocarea lui Maduro, eliberarea din închisoare a liderilor opoziţiei, asistenţă umanitară externă pentru a face faţă penuriei cronice şi respectarea legilor adoptate de parlament.
Ministrul de externe Delcy Rodriguez a condus delegaţia guvernului venezuelean într-o locaţie neprecizată din Republica Dominicană, unde s-a întâlnit cu trei parlamentari ai opoziţiei, a anunţat canalul regional de televiziune Telesur.
Economia Venezuelei, puternic dependentă de exporturile de petrol, s-a prăbuşit, în parte după scăderea bruscă a preţului petrolului, provocând penurie de alimente, de bunuri de larg consum, medicamente, în timp ce întreruperile de electricitate s-au extins şi multe birouri guvernamentale sunt deschise doar două zile pe săptămână pentru a economisi energia electrică, aminteşte DPA.
Adunarea Naţională unicamerală a Venezuelei a blocat în această lună o încercare a lui Maduro de a decreta puteri speciale pentru el însuşi şi armată. Opoziţia, care a câştigat o majoritate legislativă în decembrie, îl acuză pe Maduro că pregăteşte o dictatură.
Opoziţia venezueleană încearcă să forţeze organizarea unui referendum pentru revocarea lui Maduro, deşi autorităţile electorale au respins o petiţie la începutul lunii mai, cu 1,8 milioane de semnături.AGERPRES
Întâlnire între guvern şi opoziţia din Venezuela cu mediatori în Republica Dominicană
Explorează subiectul
Articole Similare

7
'Carne de tun' pentru război! Bărbați din Rusia - bețivi sau persoane nevoiașe - sunt răpiți din sate și trimiși pe frontul din Ucraina
7

17
Ce mai înseamnă Uniunea Europeană pentru cetățeni astăzi: încredere sau dezamăgire
17

403
Dmitri Medvedev: În Rusia nu se pot întâmpla 'shutdown-uri' ca în SUA
403

22
Ministerul Energiei din Ucraina: Centrala nucleară de la Cernobîl a rămas fără energie electrică în urma unui atac rusesc
22

49
Rusia amenință statele UE: Cine va sustrage din fondurile rusești înghețate, va fi pedepsit
49

77
Donald Trump strâmbă nasul când vede navele de război ale Marinei SUA. Detaliul care îl irită mai mult ca orice
77

106
Companie aeriană low-cost dă faliment: zboruri anulate, sute de angajați fără locuri de muncă
106

26
'O rețetă lizibilă e un drept fundamental'. Medicii, obligați să scrie frumos sau să treacă pe digital. Decizia a fost luată de instanță
26

42
Cine este 'Jokerul' din ecuație? Probleme mari pentru Moldova sau Ucraina privind aderarea la UE: țările care s-ar opune
42

36
Doi membri din flota-fantomă rusă, arestați preventiv în Franța
36

104
Moţiuni de cenzură împotriva președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen
104

2.673
Al treilea război mondial? Profețiile înfricoșătoare ale Babei Vanga și Nostradamus pentru decembrie 2025
2.673

1.403
Liderii UE iau măsuri radicale împotriva dronelor rusești: Discuții importante la summitul de la Copenhaga
1.403
Comentează