Ionuț Stroe (PNL), reacție după ce Nicolae Ciucă și-a lansat cartea: 'Nu se vrea neapărat a fi o mare operă literară / O vom oferi gratis'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 09-09-2024

Actualizat: 09-09-2024

Article thumbnail

Sursă foto: news.ro

Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe, a declarat luni despre cartea lui Nicolae Ciucă, „În Slujba Ţării”, că nu se vrea neapărat a fi o mare operă literară, ci este o colecţie sinceră de gânduri, de amintiri, despre o viziune despre ţară. El a precizat că aceasta este disponibilă gratuit, iar la evenimentele publice ale partidului o vor oferi gratis.

„Vorbim despre cariera unui general român, şeful Statului Major al Armatei, experienţe din cei peste 30 de ani de carieră militară. (..) Nu ştiu şi îmi vine greu să mă gîndesc dacă există un competitor pentru cursa prezidenţială cu o asemenea carte ded vizită”, a explicat Stroe.

El a precizat că pentru cei care sunt interesaţi de această carte, au posibilitatea să găsească acolo lucruri pe care nu ştie dacă le-ar fi cunoscut dacă se uitau la campania prezidenţială.

„Cartea nu se vrea neapărat a fi o mare operă literară, ci este o colecţie sinceră de gânduri, de amintiri, o viziune despre ţara noastră, modul în care viitorul preşedinte Ciucă o vede. Cartea este disponibilă gratuit, pentru cei care sunt interesaţi, o găsesc pe nicolaeciucă.ro, poate fi şi descărcată. La fel, la evenimentele publice ale partidului, o vom oferi gratis”, a mai spus purtătorul de cuvânt al PNL.

Nicolae Ciucă și-a lansat cartea într-o emisiune culinară

După mai multe controverse privind cartea pe care Nicolae Ciucă a anunțat că o va publica, șeful PNL și-a lansat, în sfârșit, cartea intitulată „În slujba țării” . Marea lansare a avut loc în cadrul unei emisiuni TV difuzate de Prima TV, o emisiune cu specific culinar prezentată de Mircea Dinescu. Liderul PNL a punctat în cadrul emisiunii că a scris cartea cu drag, având în vedere că în pagini se regăsește toată viața sa: „Am scris-o cu drag. Este viața mea acolo”.

Într-o postare pe Facebook, Nicolae Ciucă anunță lansarea cărții, care este disponibilă pe o pagină de internet cu numele acestuia. Șeful PNL invită românii să-i citească cartea și o dedică „familiei mele și camarazilor mei”.

„Viața fiecărui om este, în felul ei, o poveste. […] În ce privește propria mea poveste, cea de până acum, firul ei m-a purtat de la vatra satului Plenița și primăverile înflorite din Pădurea Bujorului până la savana africană, munții Afganistanului, dunele de nisip ale Irakului sau Piața Victoriei din București. Pare o poveste neobișnuită, dar veți vedea că nu este.” Vă invit să citiți cartea “În slujba Țării”, disponibilă acum pe www.nicolaeciuca.ro Dedic această carte familiei mele și camarazilor mei, cărora le datorez tot ceea ce sunt”, a transmis Nicolae Ciucă, pe Facebook.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri