Irak. Patru lucrători ONU şi şapte civili au fost ucişi în Mosul

Autor: Cristian Gheorghe

Publicat: 22-12-2016

Actualizat: 22-12-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Patru lucrători umanitari şi şapte civili au fost ucişi de tiruri de artilerie la Mosul, cel mai mare oraş din nordul Irakului, pe care armata încearcă să-l recucerească din mâinile grupării jihadiste Statul Islamic (SI), a anunţat joi ONU, informează AFP, conform agerpres.

Coordonatoarea operaţiunilor umanitare ale ONU în Irak, Lise Grande, a condamnat într-un comunicat, "în cei mai duri termeni", aceste tiruri de obuze de mortier care au avut loc în ultimele 48 de ore.

Citeşte şi: Cum a fost IDENTIFICAT atacatorul terorist din Berlin

Ea nu a precizat naţionalitatea lucrătorilor umanitari, nici căror organizaţii le aparţineau aceştia.

De asemenea, patru persoane au fost rănite în aceste tiruri, potrivit Lisei Grande. Victimele civile "stăteau la coadă pentru a primi ajutor de urgenţă" atunci când au fost lovite de tiruri, a adăugat ea. "Oamenii care aşteaptă ajutor sunt deja, într-un fel, vulnerabili şi au nevoie de ajutor. Ei trebuie să fie protejaţi şi nu luaţi drept ţintă", a subliniat Grande.

Forţele irakiene, susţinute de o coaliţie internaţională condusă de SUA, au lansat la 17 octombrie o amplă ofensivă pentru recucerirea din mâinile SI a oraşului Mosul, al doilea ca mărime din Irak şi fief al jihadiştilor, pe care aceştia îl ocupă din iunie 2014.

Armata a reuşit să preia controlul asupra cartierelor din estul oraşului, însă SI continuă să controleze restul.

Soarta civililor prinşi în schimbul de focuri este cu precădere îngrijorătoare. Circa 100.000 dintre ei s-au refugiat de la începutul operaţiunii. Miercuri, organizaţia Human Rights Watch a dat asigurări, invocând mărturii, că SI atacă deliberat civilii care refuză să le servească drept scuturi umane în retragerea lor.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri