Autorităţile de la Teheran au denunţat, vineri, o decizie "politică" la originea anulării meciului amical de fotbal controversat dintre selecţionatele Iranului şi Canadei, din cadrul pregătirii pentru Cupa Mondială din Qatar (21 noiembrie-18 decembrie), informează AFP, citat de Agerpres.
Şeful adjunct al puterii judiciare iraniene, Kazem Gharibabadi, a regretat într-un mesaj postat pe Twitter, vineri, că "aşa-zisa ţară a libertăţii nu poate păstra politica în afara terenului".
La puţin timp după anularea meciului, Mohammad Jamaat, responsabil media al echipei iraniene, a declarat la televiziunea locală că Teheranul "va depune plângere la FIFA" împotriva acestei decizii.
Federaţia canadiană de fotbal a anulat, joi, meciul amical dintre echipa naţională şi reprezentativa Iranului, programat pe 5 iunie la Vancouver, a cărui organizare a generat critici din partea autorităţilor canadiene.
"Canada Soccer a anulat meciul contra Iranului, care era programat pe 5 iunie în cadrul pregătirilor Cupei Mondiale 2022", se arată într-un scurt comunicat al Federaţiei canadiene, fără alte precizări.
Acest meci între două echipe calificate la viitoarea Cupă Mondială din Qatar a declanşat o polemică în Canada, la doi ani după ce un avion de linie transportând în special cetăţeni canadieni a fost doborât din greşeală de apărarea antiaeriană iraniană la puţin timp după decolarea din Teheran.
Prim-ministrul canadian Justin Trudeau declarase recent că meciul "nu este o idee foarte bună".
Pe 8 ianuarie 2020, zborul PS752 Teheran-Kiev al companiei aeriene Ukraine International Airlines (UIA) s-a prăbuşit cu 176 persoane la bord, dintre care 85 de cetăţeni canadieni.
Forţele armate iraniene au recunoscut trei zile mai târziu că au doborât din "greşeală" aparatul.
Asociaţia familiilor victimelor a cerut federaţiei canadiene să anuleze meciul.
Iranul au denunțat o decizie 'politică' la originea anulării meciului amical cu Canada
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Elfyn Evans câștigă Raliul Suediei și devine liderul mondial în WRC
7

33
Johannes Klaebo intră în istorie și doboară recordul olimpic: nouă titluri de aur la Jocurile de iarnă
33

57
Perechea română Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse s-a calificat în optimile de finală la Dubai
57

42
Vântul puternic închide domeniul schiabil din Sinaia: telegondola, oprită temporar
42

14
VIDEO A spus Da! Valentine’s Day pe schiuri: sportiva ucraineană Kotsar, cerută în căsătorie la JO de iarnă
14

28
Revenire miraculoasă: Bove joacă primul meci după stopul cardiac din 2024
28

30
Sportivii români vor evolua la bob, sărituri cu schiurile şi schi alpin, luni 16 februarie, la Jocurile Olimpice de iarnă
30

19
Absent de la meciurile NBA în acest sezon, Damian Lillard, a câştigat concursul de aruncări de trei puncte pentru a treia oară în cariera sa
19

42
Scoţiei a învins Anglia, surprinzător, într-un meci din etapa a 2-a a Turneului celor Şase Naţiuni
42

21
Newcastle United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, după ce a învins-o pe Aston Villa
21

18
RC Lens a revenit pe primul loc în Ligue 1, după ce a surclasat-o pe Paris FC
18

49
Performanță de top: Bernadette Szocs și Eduard Ionescu cuceresc aurul la dublu mixt în WTT Star Contender Chennai
49

97
După a patra operaţie la piciorul stâng, Lindsey Vonn a dat veşti despre starea sa pe reţelele sociale
97

















Comentează