Iranul a afirmat la sfârşitul săptămânii trecute că nu are nevoie de "permisiunea" nimănui pentru a dezvolta relaţii cu Rusia, după ce Statele Unite şi-au exprimat îngrijorarea cu privire la "parteneriatul militar la scară largă" dintre Teheran şi Moscova, notează AFP, conform AGERPRES.
"Republica Islamică Iran, în conformitate cu interesele sale naţionale (...), acţionează independent pentru a-şi reglementa relaţiile externe şi nu solicită permisiunea nimănui", a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Nasser Kanani, într-un comunicat.
Kievul şi susţinătorii săi occidentali acuză Rusia că foloseşte drone de fabricaţie iraniană pentru a efectua atacuri în Ucraina. Iranul a recunoscut că a furnizat drone Rusiei, dar a asigurat că aceste livrări au avut loc înainte de ofensiva din Ucraina, fără a scăpa, totuşi, de o serie de sancţiuni occidentale.
Pe 9 decembrie, Casa Albă a tras, de asemenea, un semnal de alarmă cu privire la un "parteneriat militar la scară largă" din ce în ce mai adâncit între Teheran şi Moscova.
Purtătorul de cuvânt al Consiliului Naţional de Securitate al executivului american, John Kirby, a declarat că, în schimbul livrărilor de drone, Rusia "oferă Iranului sprijin militar şi tehnic la un nivel fără precedent", ceea ce "le transformă relaţia într-un parteneriat complet de apărare". O evoluţie "dăunătoare" pentru Ucraina, ţările vecine Iranului şi "comunitatea internaţională", potrivit Washingtonului.
"Cooperarea dintre Iran şi Rusia în diferite domenii, inclusiv cooperarea în domeniul apărării, se dezvoltă în cadrul unor interese comune (...) şi nu este împotriva vreunei ţări terţe", a replicat Nasser Kanani care a respins afirmaţiile "care fac parte din războiul american de propagandă împotriva Iranului".
"Responsabilii americani îşi continuă pretenţiile politice fără temei şi acţiunile ilegale împotriva Republicii Islamice Iran, aducând în discuţie apărarea convenţională şi cooperarea militară dintre Iran şi Rusia", a subliniat el.
Tensiuni maxime în plin război! Iranul sfidează SUA și anunță că nu are nevoie de 'permisiunea' nimănui pentru a dezvolta relații cu Rusia
Articole Similare

16
VIDEO „Lovitură puternică": Iranul atacă un distrugător american cu rachete balistice în Oceanul Indian / Partea americană nu a comentat presupusul atac
16

0
EAU cer SUA, Israelului și Iranului să revină la negocieri
0

17
SUA confirmă o operaţiune comună cu Ecuadorul împotriva traficului de droguri
17

27
Funeraliile lui Ali Khamenei - Trei zile de ceremonii
27

3.035
Cine l-a ucis, de fapt, pe Ali Khamenei - Clarificări de la Pentagon
3.035

53
Sri Lanka anunță că a recuperat 30 de persoane după ce o navă iraniană s-a scufundat în apropierea apelor sale
53

58
SUA ordonă personalului neesenţial al consulatelor din Lahore şi Karachi să părăsească Pakistanul
58

4.343
VIDEO Iranul a fost atacat din toate părțile: 2000 de ținte în primele zile de atac / Teheranul e în flăcări
4.343

7.968
Singura putere nucleară din lumea islamică intră în joc: Pakistanul îi transmite Iranului să nu atace Arabia Saudită
7.968

51
Începe marea reuniune politică anuală de la Beijing - China își stabilește bugetul militar într-un contexr delicat
51

3.685
Stația CIA din Riad, lovită de o dronă - Cum au reușit iranienii
3.685

3.166
Nicușor Dan merge în Polonia și se vede cu președintele Nawrocki: în campanie îl susținea în stradă pe contracandidatul său
3.166

3.925
Iranul anunță că are controlul total asupra Strâmtorii Ormuz
3.925

















Comentează