Irina Bara s-a calificat în finala probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Montevideo

irina bara

Perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze s-a calificat, vineri, în finala probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Montevideo, dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a trecut cu 6-2, 7-5 de cuplul Maria Carle (Argentina)/Laura Pigossi (Brazilia), conform agerpres.

Bara şi Gorgodze au avut nevoie de o oră şi 18 minute pentru a trece de favoritele numărul patru.

De remarcat că în setul al doilea, Bara şi partenera sa, principalele favorite, au revenit de la 0-3, câştigând cinci ghemuri consecutive, apoi au fost egalate, 5-5, făcând diferenţa în finalul de set.

Bara şi Gorgodze au 13 victorii în ultimele lor 14 meciuri de dublu, concretizate în trei titluri consecutive (Karlsruhe WTA 125, Transylvania Open WTA 250 şi Buenos Aires WTA 125).

Perechea româno-georgiană şi-au asigurat un cec de 2.500 de dolari şi 95 de puncte WTA la dublu, iar în finală vor întâlni cuplul Carolina Alves (Brazilia)/Marin Bassols Ribera (Spania).