Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia

buzarnescu

Jucătoarele române de tenis Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia, dotat cu premii totale de 80.000 de dolari.

Bara (26 ani, 113 WTA), a patra favorită, a trecut de jucătoarea franceză Chloe Paquet (27 ani, 167 WTA), cu 4-6, 6-4, 6-4, după două ore şi 42 de minute.

De remarcat că românca a fost condusă cu 4-1 în setul secund, dar apoi a câştigat cinci ghemuri la rând, conform agerpres.

Bara va juca în sferturi contra australiencei Seone Mendez (22 ani, 226 WTA).

În alt meci, Buzărnescu (33 ani, 175 WTA) a dispus de Andreea Prisăcariu (21 ani, 380 WTA), venită din calificări, cu 6-0, 6-1, în doar 56 de minute.

Următoarea adversară a Mihaelei va fi Andrea Gamiz (Venezuela), venită şi ea din calificări. Va fi primul duel dintre Buzărnescu şi Gamiz (28 ani, 383 WTA).

În semifinale la dublu, Bara şi Rebeka Masarova (Spania), capi de serie numărul trei, au fost învinse de cuplul Aliona Bolsova Zadoinov (Spania)/Andrea Gamiz (Venezuela), favorit numărul doi, cu 6-4, 7-6 (5).