Irina Begu s-a calificat în turul 2 al turneului BRD Bucharest Open, după ce a trecut de Aleksandra Krunic

Irina Begu

Irina Begu (112 WTA) este a doua reprezentantă a României calificată în optimile BRD Bucharest Open. Marţi, în al doilea meci de pe Terenul Central, Begu a trecut de micuţa Aleksandra Krunic (101 WTA), scor 7-5, 6-1, după o oră şi 21 de minute de joc, potrivit MEDIAFAX.

După victoria reuşită de Jaqueline Cristian în faţa Soranei Cîrstea, Irina Begu a revenit în primul set de la 1-4 pentru a înregistra a patra victorie a carierei din tot atâtea meciuri disputate în faţa jucătoarei de 1,63 m. Pentru un loc în sferturi, Irina Begu se va duela cu slovena Kaja Juvan, locul 111 în clasamentul mondial. Juvan a trecut cu 5-6, 6-1, 6-1 de Isabella Shinikova (232 WTA).

Calificarea în optimi îi aduce Irinei Begu 30 de puncte WTA şi un cec în valoare de 3.310 dolari. Irina Bara, intrată pe tablou cu invitaţie din partea organizatorilor, a părăsit întrecerea în primul tur. Jaimee Fourlis (Australia, venită din calificări) a învins-o, scor 6-3, 7-6(6), după două ore şi 4 minute de joc.