Irlanda de Nord U21 - România U21, scor 0-0 la pauză

Evz.ro
Mirel Rădoi

Partida Irlanda de Nord U21 - România U21 din runda a cincea din grupa 8 de calificare la EURO 2021 este 0-0 la pauză. Băieții lui Rădoi au avut câteva ocazii de gol, dar nu au reușit să deschidă scorul la Ballymena, pe Stadionul "The Showgrounds" potrivit Agerpres

Tricolorii mici au început meciul în atac, dar nu au reușit să își creeze ocazii de a marca. În minutul 34, Balmer a primit cartonașul galben, după ce la faultat pe Mihăilă. Patru minute mai târziu Dennis Man a șutat de la aproximativ 25 de metri, dar mingea trimisă de jucătorul vicecampioanei României a trecut pe lângă poartă.

În minutul 41, naționala lui Rădoi a ratat o ocazie uriașă de a deschide scorul pe stadionul irlandezilor. Petre i-a pasat lui Mihăilă, dar mingea a trecut peste poartă.

În minutul 45+1, Ricardo Grigore a primit și el un cartonaș galben, după ce a lovit cu palma un jucător în timpul unui duel pentru minge.

Prima repriză din Irlanda de Nord U21 - România U21 s-a încheiat fără modificări pe tabela de marcaj, 0-0.

Echipele de start:

Irlanda de Nord U21 (5-4-1): 1. Gartside – 11. Gordon, 5. Marron, 2. Toal, 4. Balmer, 3. Burns – 18. Mccann, 6. Dunwoody, 7. Mccalmont, 8. Boyd Munce – 9. Parkhouse.

Rezerve: 1. Hughes – 10. Galbraith, 13. Scott, 14. Thompson, 16. Palmer, 17. Gallagher, 19. O’Neill, 20. Robinson

Antrenor: Ian Baraclough

România U21 (4-3-3): 1.Vlad – 19. Vlădoiu, 4. Pașcanu, 15. Chindriș, 6. Grigore – 14. Oaidă, 21. Marin, 10. Moruțan – 8. Man, 11. Petre, 7. Mihăilă

Rezerve: 12. Aioani – 3. Șut, 5. Itu, 9. Ganea, 13. Ciobotariu, 16. Merloi, 17. Olaru, 18. Rațiu, 20. Ciobanu

Antrenor: Mirel Rădoi

În tur, România a câștigat cu 3-0 pe teren propriu. Echipa pregătită de Mirel Rădoi este pe locul 2 în grupa 8 preliminară, cu 9 puncte, la 3 lungimi de liderul Danemarca. În plus, "tricolorii mici" au cel mai bun atac și cea mai bună apărare, cu 11 goluri marcate și 3 primite.