Italianca Jasmine Paolini e a doua semifinalistă de la Transylvania Open

zcj.ro
transilvania open tenis

Al doilea sfert de finală al turneului de tenis feminin Transylvania Open, de la Cluj, le-a adus față în față pe italianca Jasmine Paolini (78 WTA) și pe jucătoarea germană Jule Niemeier (74 WTA), cea care o eliminase în primul tur pe Ana Bogdan, anunță Mediafax.

Paolini s-a impus în două seturi și devine astfel a doua semifinalistă a competiției, după rusoiaca Anastasia Potapova.

După un meci ce a durat o oră și 53 de minute, Jasmine Paolini a învins cu un dublu 7-5, 7-5, cele două seturi având scenarii oarecum asemănătoare.

Singura diferență au fost break-urile, primul set având parte de 5 game-uri pierdute la serviciu.

De fiecare dată, însă, Paolini a forțat la 6-5, reușind câte un break decisiv.

Spaniola Nuria Parrizas-Diaz (75 WTA) sau chineza Xiyu Wang (59 WTA) sunt cele între care se va decide viitoarea adversară a lui Paolini în semifinala ce va avea loc sâmbătă la BT Arena.