Jack Doohan a câştigat la Soci ultima cursă a sezonului de Formula 3

radioconstanta.ro
raliu accident

Pilotul australian Jack Doohan (Trident), fiul campionului mondial de motociclism Mick Doohan, a câştigat duminică ultima cursă de Formula 3 a sezonului 2021, care s-a disputat pe circuitul stradal de la Soci, în Rusia, transmite AFP.

Doohan, 18 ani, la al patrulea succes în acest an, a trecut primul linia de sosire după 20 de tururi cu timpul de 39min00sec001/1000, fiind urmat în clasament de danezul Frederik Vesti (ART GP) la 3sec111/1000 şi de francezul Clement Novalak (Trident) la 3sec758/1000. Românul Filip Ugran (Jenzer Motorsport) a fost al 19-lea din 26 de piloţi, la 52sec999/1000 faţă de învingător.

Prima cursă de vineri a fost câştigată de pilotul norvegian Dennis Hauger (Prema Racing), care şi-a asigurat matematic titlul în Formula 3, informează Agerpres.

În clasamentul final al piloţilor, după şapte curse, Dennis Hauger s-a clasat pe primul loc cu 205 puncte, urmat de Jack Doohan 179, Novalak 147, Vesti 138, etc. Ugran a ocupat locul 31 fără niciun punct.