Premierul Japoniei, Fumio Kishida, ia în considerare organizarea unui summit împreună cu liderii Coreei de Sud, Australiei şi Noii Zeelande în marja reuniunii din iunie a Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), pentru a arăta solidaritatea împotriva Chinei tot mai puternice, informează luni cotidianul Yomiuri Shimbun, transmite Reuters, potrivit Agerpres.
Liderii celor patru ţări din Asia-Pacific au fost invitate la reuniunea NATO de la Madrid, unde ţările membre ale organizaţiei vor să transmită un mesaj de solidaritate internaţională în contextul crizei din Ucraina.
China şi Rusia au devenit tot mai apropiate în ultimii ani, iar în februarie Vladimir Putin şi Xi Jinping s-au angajat într-un amplu parteneriat strategic menit să contracareze influenţa SUA şi au declarat că ţările lor nu au "nicio zonă de cooperare interzisă".
Miercurea trecută, preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său chinez Xi Jinping au dat asigurări, în timpul unei convorbiri telefonice, că doresc să-şi consolideze cooperarea economică în faţa consecinţelor sancţiunilor occidentale impuse Moscovei ca reacţie la războiul din Ucraina.
Pe 24 februarie, Rusia a lansat o agresiune militară neprovocată şi nejustificată contra Ucrainei. Moscova susţine că este vorba despre o ''operaţiune militară specială de denazificare'' a ţării vecine şi de protejare a comunităţii rusofone din estul Ucrainei.
Japonia încercă să coaguleze o alianță în Pacific în marja reuniunii NATO de la Madrid
Articole Similare

4
Departamentul american al Justiţiei trebuie să studieze încă aproximativ 5,2 milioane de pagini din dosarele Epstein
4

65
Olanda începe, pe 1 ianuarie 2026, tranziţia la un nou sistem de pensii
65

721
VIDEO Se face primul pas în androidizarea Poliției de Frontieră: China va instala roboți umanoizi cu inteligență artificială la granița cu Vietnam
721

3.137
Calul „troian” al Chinei în Europa: țara care le oferă chinezilor contracte fără licitație, iar proiectele sunt de mare anvergură (analiză)
3.137

60
Socialistul musulman Mamdani preia postul de primar al New York-ului
60

118
Xi Jinping: Reunificarea Taiwanului este inevitabilă după exercițiile militare ale Chinei
118

67
Ucraina revendică un atac cu drone asupra unei rafinării din sud-estul Rusiei
67

2.335
Avertisment dur al lui Netanyahu la adresa Iranului: Dacă o vor face, nu vor mai exista limite
2.335

36
Măsuri de securitate fără precedent la Sydney, de Anul Nou, după atacul armat de la Bondi
36

2.947
Mesajul nu foarte subtil transmis de Vladimir Putin de Anul Nou: 'Viitorul se află în fața noastră. Credem în noi și în victoria Rusiei'
2.947

43
Rusia ar fi pierdut peste 1,2 milioane de militari de la începutul invaziei
43

1.312
Descinderi în 25 de provincii din Turcia: Rețineri în lanț în cadrul operațiunii de combatere a grupării Statul Islamic
1.312

122
Poliţia finlandeză a sechestrat o navă suspectată că ar fi deteriorat un cablu de telecomunicaţii în Golful Finlandei
122

















Comentează