Guvernul japonez intenţionează să autorizeze până la 10.000 de spectatori la evenimente, în zonele în care a fost ridicată starea de urgenţă impusă din cauza creşterii numărului de infectări cu Covid-19, a anunţat miercuri ministrul însărcinat cu combaterea coronavirusului, o regulă care ar urma să fie aplicată şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, informează agenţia Kyodo, citat de agerpres.
Ministrul Yasutoshi Nishimura a precizat că noul plafon al spectatorilor va fi în vigoare din iulie şi până în august. Directivele existente autorizează un număr maxim de 5.000 de persoane sau 50% din capacitatea unei arene, dacă numărul acestora este mai mare, până la sfârşitul acestei luni.
În virtutea vechii reguli, 34.000 de spectatori ar fi fost autorizaţi să intre pe Stadionul Naţional din Tokyo cu ocazia ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, programată pe 23 iulie, în condiţiile în care arena din capitala Japoniei are o capacitate de 68.000 de locuri.
Un grup de experţi urmează să decidă dacă va aproba sau nu noul plafon al participanţilor la evenimente, în cursul zilei de miercuri, adaugă agenţia niponă de presă.
În acelaşi timp, o echipă de cercetători a avertizat miercuri că o nouă stare de urgenţă ar putea fi necesară în timpul Jocurilor Olimpice, pentru a stopa o nouă creştere a cazurilor de Covid-19, chiar dacă varianta Delta, una extrem de contagioasă a virusului, are un impact scăzut asupra infectărilor.
Echipa a precizat, totodată, că numărul de infectări ar putea creşte cu 10.000 în total, dacă întrecerile sportive se vor disputa cu spectatori, începând din 23 iulie, spre deosebire de cazul în care acestea vor avea loc cu porţile închise.
În luna martie, organizatorii JO de la Tokyo au luat decizia fără precedent de a interzice prezenţa spectatorilor veniţi din străinătate şi urmează să stabilească, după încheierea stării de urgenţă aflată deocamdată în vigoare la Tokyo şi în alte nouă regiuni ale ţării, dacă spectatorii japonezi vor putea lua loc în tribune la competiţiile olimpice şi care va fi numărul maxim al acestora.
Japonia reduce numărul spectatorilor la evenimente, înaintea JO de la Tokyo
Explorează subiectul
Articole Similare

300
Anamaria Prodan îi taxează pe milionarii din România: 'Toți sunt bogați, dar când trebuie să facă ceva sunt datori la bănci'
300

30
Venus Williams va deveni cea mai în vârstă femeie care va juca la Australian Open
30

36
Premier League: remize pentru Tottenham şi Manchester City. Radu Drăguşin a fost rezervă la Spurs
36

139
Accident dramatic în schiul mondial: William Bostadløkken, paralizat după o cădere
139

127
Tragedia de la Crans-Montana: FC Metz anunţă că unul dintre tinerii săi jucători a suferit „arsuri grave”
127

26
Liverpool, remiză cu Leeds, scor 0-0 / Crystal Palace a încheiat la egalitate cu Fulham, scor 1-1
26

29
Emanuel Gyenes și Dacia Sandriders vor lua startul în Raliul Dakar 2026
29

27
Arest preventiv pentru șoferul implicat în accidentul mortal din anturajul lui Anthony Joshua
27

34
Domen Prevc se impune la Garmisch-Partenkirchen, în Turneul celor Patru Trambuline
34

48
Tsitsipas, dezvăluire șocantă: 'M-am gândit să mă retrag'
48

39
Alexandru Dedu intră în cursa pentru președinția Federației Române de Handbal
39

21
Unirea Slobozia a anunţat transferul internaţionalului moldovean Teodor Lungu
21

36
Arina Sabalenka cere revanșă în duelul cu Nick Kyrgios din 'Bătălia sexelor'
36

















Comentează