Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile turneului WTA 125 de la Rouen

gds.ro
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Rouen (Franţa), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a trecut de italianca Lucrezia Stefanini cu 7-6 (7/5), 6-1, informează Agerpres.

Jaqueline Cristian (25 ani, 100 WTA) s-a impus după o oră şi 45 de minute, la primul său duel cu Stefanini (25 ani, 127 WTA).

În primul act, Jaqueline Cristian a condus cu 5-2, a ratat trei mingi de set la acest scor, iar, după ce a cedat patru ghemuri consecutive, a câştigat în tiebreak, cu 7-5, revenind de la 3-5. Setul secund a fost unul fără istoric, adjudecat cu 6-1.

Românca şi-a asigurat un cec de 1.740 de euro şi 15 puncte WTA.

În optimile de finală, Jaqueline Cristian va primi replica elveţiencei Celine Naef (18 ani, 122 WTA), acesta fiind primul lor meci direct.

Naef a trecut cu 6-3, 6-3 de franţuzoaica Leolia Jeanjean, luni, în primul tur.