Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului Astana Open

gsp.ro
Jaqueline Cristian

Jaqueline Cristian, locul 126 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Nur-Sultan.

Cristian a învins-o, joi, în sferturi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe Aleksandra Krunici din Serbia, locul 166 WTA, venită din calificări, după un meci de o oră şi 20 de minute, conform news.ro

În faza următoare, românca va evolua cu belgianca Alison Van Uytvanck, locul 89 WTA şi cap de serie numărul 2.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 10.100 de dolari şi cu 110 puncte WTA.

După acest succes, Cristian a urcat până pe locul 111 WTA, cel mai bun din carieră. Dacă va reuşi să ridice trofeul în Kazahstan, Cristian va intra în Top 100 WTA.

Perechea Monica Niculescu/Anna-Lena Friedsam (România/Germania), cap de serie numărul 3, s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 Astana Open.

Ele au învins, joi, în sferturi, cu scorul de 6-1, 6-1, cuplul Valeria Strahova/Ekaterina Iaşina (Ucraina/Rusia).

În faza următoare, învingătoarele vor da piept cu câştigătoarea partidei dintre Vitalia Diatcenko/Iana Sizikova (Rusia) - Vera Lapko/Ligia Marozava (Belarus).

Calificarea în semifinale este recompensată la Nur-Sultan cu un premiu total de 3.800 de dolari şi cu câte 110 puncte WTA.