Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse se vor duela în sferturile turneului ITF de la Istanbul

antena3.ro
tenis

Jucătoarele română de tenis Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse vor fi adversare în sferturile de finală ale turneului ITF de la Istanbul, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după victoriile obţinute miercuri.

Cristian (22 ani, 169 WTA), a treia favorită, a dispus de turcoaica Pemra Ozgen (34 ani, 211 WTA) cu 6-1, 6-2, într-o oră şi 13 minute, scrie agerpres.ro.

Ruse (22 ani, 176 WTA) a trecut de ucraineanca Daria Snigur (18 ani, 223 WTA), cu 7-6 (2), 6-3, după o oră şi 39 de minute, în care a reuşit 7 aşi.

Snigur a câştigat cu 6-2, 6-1 anul acesta în sferturi la Cairo (ITF, 60.000 dolari), în singurul duel direct anterior.

Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse se vor înfrunta pentru a doua oară, după ce Jaqueline s-a impus cu 6-4, 6-3 în prima lor confruntare, în 2017, în sferturile turneului ITF de la Mamaia (25.000 dolari).

La dublu, Cristian şi Ruse, favoritele numărul doi, s-au calificat miercuri în semifinale după 5-7, 7-5 (1), 10-7 cu cuplul Şalimar Talbi (Belarus)/Anastasia Zaharova (Rusia), la capătul a două ore de joc. În penultimul act, româncele vor înfrunta câştigătoarele din meciul Cemre Anil (Turcia)/Suzan Lamens (Olanda) - Valentini Grammatikopoulou (Grecia)/Reka-Luca Jani (Ungaria/N.4)