JO 2020 - Echipa feminină a Chinei, medaliată cu aur la tenis de masă: România s-a clasat pe locul 5

editiadedimineata.ro
tenis de masa

Echipa feminină de tenis de masă a Chinei a obţinut medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, învingând joi în finală Japonia cu scorul de 3-0, anunță Agerpres.

În proba de dublu, Wang Manyu şi Chen Meng au trecut de perechea Kasumi Ishikawa/Miu Hirano cu 3-1, iar la simplu Sun Yingsha a învins-o pe Mima Ito cu 3-1, iar Wang Manyu pe Miu Hirano cu 3-0.

Medalia de bronz a fost obţinută de Hong Kong, care a învins Germania cu 3-1.

China a câştigat toate cele patru medalii de aur în competiţia feminină pe echipe de a introducerea probei în programul Jocurilor Olimpice, în 2008, la Beijing.

Echipa masculină a Chinei speră să realizeze şi ea această performanţă, urmând să întâlnească vineri Germania în finală.

De-a lungul anilor, toate probele individuale din concursul feminin de tenis de masă de la JO au fost câştigate de sportive din China.

Săptămâna trecută, Japonia a câştigat finala probei de dublu mixt prin perechea Mima Ito/Jun Mizutani, în faţa cuplului chinez Liu Shiwen/Xu Xin (4-3). Acest eşec al Chinei la tenis de masă a fost un eveniment rarisim, fiind vorba de doar a cincea medalie de aur care a scăpat Chinei la Jocurile Olimpice din 33 distribuite şi prima din 2004.

Echipa României, în componenţa Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Daniela Dodean, Irina Ciobanu, s-a clasat pe locul 5 la Tokyo. România a fost învinsă de Hong Kong cu 3-1, în sferturile de finală.