Juan Roman Riquelme candidează în cursa pentru președenția clubului Boca Juniors

Autor: Cimpean Ana-Maria

Publicat: 28-12-2022

Actualizat: 28-12-2022

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Fostul fotbalist Juan Roman Riquelme, actualul vicepreşedinte şi unul dintre idolii clubului Boca Juniors, s-a lansat, marţi, în cursa pentru preşedinţia grupării argentiniene, informează agenţia EFE.

În faţa a aproximativ 10.000 de fani, cei mai mulţi dintre ei îmbrăcaţi în culorile clubului, Riquelme a anunţat crearea "Soy Bostero", gruparea cu care va candida la alegerile de anul viitor pentru preşedinţia clubului.

"Când eram mic, tatăl meu mi-a povestit despre Boca. Eu visam să joc pe La Bombonera, cel mai frumos teren din lume", a spus Riquelme.

Fostul mare jucător, câştigător a trei ediţii de Copa Libertadores, o Cupă Intercontinentală şi o Copa Sudamericana ca jucător al echipei Boca Juniors, precum şi Cupa Intertoto cu echipa spaniolă Villarreal, este sprijinit de actualul preşedinte al clubului, Jorge Ameal, conform Agerpres.

Contracandidatul său va fi Andres Ibarra, care beneficiază de sprijinul fostului preşedinte al clubului Mauricio Macri (1995-2008), care ulterior a fost şeful statului argentinian (2015-2019).

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri