Autorităţile separatiste proruse din estul Ucrainei au anunţat marţi că au condamnat la 15 ani de închisoare pentru "extremism" şi "spionaj" în favoarea Kievului un jurnalist ucrainean care colabora şi cu o instituţie de presă americană, informează AFP.
Stanislav Aseiev, 30 de ani, a lucrat ca reporter pentru serviciul ucrainean Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), finanţat de SUA. Această organizaţie a denunţat imediat condamnarea şi a cerut eliberarea lui "imediată".
"Stanislav este un jurnalist, el nu încerca decât să sporească sensibilizarea faţă de situaţia din estul Ucrainei", a subliniat într-un comunicat preşedintele RFE/RL, Jamie Fly.
Tânărul jurnalist a dispărut în 2017 în timp ce realiza un reportaj în autoproclamata Republică Populară Doneţk (DNR). După mai multe săptămâni de tăcere, autorităţile separatiste au recunoscut arestarea lui. Avându-şi baza în Doneţk şi lucrând pentru numeroase publicaţii ucrainene, el a folosit adesea pseudonime, precum cel de Stanislav Vasin, din motive de securitate.
În august, "Curtea Supremă a DNR" l-a declarat vinovat de "spionaj" şi de organizarea unei "comunităţi extremiste", a anunţat marţi agenţia separatistă DAN, fără a preciza de ce condamnarea lui a fost dezvăluită abia la sfârşitul lui octombrie.
În afară de pedeapsa de 15 ani de închisoare, lui Stanislav Aseiev i s-a "interzis să desfăşoare activităţi jurnalistice timp de doi ani şi şase luni", precizează agenţia. Potrivit acesteia, Aseiev "transmitea" serviciilor de securitate ucrainene informaţii cu privire la localizarea miliţiilor separatiste.
Ucraina este de cinci ani scena unui război cu separatiştii proruşi, război care s-a soldat cu aproape 13.000 de morţi. În pofida reducerii considerabile a nivelului de violenţe după încheierea acordurilor de pace din 2015, procesul de reglementare politică a conflictului de află într-un punct mort
Jurnalist ucrainean, condamnat la 15 ani de închisoare în estul separatist prorus al Ucrainei
Articole Similare

481
Alertă maximă în SUA: atac armat la prestigioasa Universitate Brown. Care este numărul celor uciși și răniți
481

278
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul continuă să respingă propunerile care ar presupune cedări teritoriale sau renunțarea la aspirațiile euroatlantice
278

157
Ucraina ar putea adera la UE până în 2027 – detalii din proiectul planului de pace negociat cu SUA
157

428
VIDEO Portugalia, paralizată de o grevă generală: Milioane de oameni în stradă, ciocniri violente cu poliția
428

79
Odessa, în beznă după un atac rusesc de amploare asupra rețelei electrice
79

2.351
Cât ar costa astăzi vacanța de lux a lui Kevin McCallister din 'Singur acasă 2', la celebrul Hotel Plaza din New York al lui Trump
2.351

3.342
Germania face acuzații fără precedent la adresa Moscovei. Ambasadorul rus la Berlin, chemat să explice campania 'Storm 1516'
3.342

1.809
Destinație celebră printre români vine cu restricții pentru Revelion: Alcoolul și artificiile, interzise
1.809

2.064
Belarus reacționează după ridicarea sancțiunilor americane. Eliberează 123 de deținuți politici
2.064

282
Pacea va dura cât timp vrea Putin. Înalt demnitar UE: 'Problema este Rusia'
282

4.375
Donald Trump râvnește la cea mai mare insulă din Europa: Serviciile secrete cataloghează SUA drept o mare amenințare
4.375

2.093
Europa este trasă la răspundere de SUA. Cum se va apăra în fața acuzației lui Trump privind 'dispariția civilizației'
2.093

176
Grinch lovește din nou. Doi bărbați au fost arestați după ce au distrus bradul comunității imediat după aprinderea luminițelor
176





















Comentează