Premierul canadian Justin Trudeau a prezentat scuze oficiale joi pentru cei peste 600 de italieni internaţi în lagăre în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial şi pentru prejudiciile aduse comunităţii italo-canadiene, informează vineri AFP, potrivit Agerpres.
"Mă ridic azi în faţa Camerei (Comunelor) pentru a prezenta scuze oficiale în numele guvernului Canadei pentru internarea de italo-canadieni (în lagăre) în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial", a declarat Justin Trudeau în camera inferioară a Parlamentului canadian. "Modul în care guvernul i-a tratat pe italo-canadieni este inacceptabil şi acest tratament a cauzat reale prejudicii", a spus Trudeau.
"Politica de internare era injustă", a subliniat premierul canadian, aducând un omagiu "generaţiilor care au trăit cu această moştenire de discriminare".
Şeful guvernului canadian s-a exprimat de asemenea în italiană în faţa parlamentarilor.
Benedetto Della Vedova, subsecretar de stat în cadrul Ministerului italian al Afacerilor Externe, a salutat într-un comunicat declaraţiile lui Trudeau. "Italia îi mulţumeşte călduros premierului Canadei, Justin Trudeau, pentru scuzele sale oficiale exprimate italo-canadienilor pentru tratamentul la care au fost supuşi în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial", se spune în comunicat.
În 1940, după intrarea în război a Italiei în calitate de aliat al Germaniei, mai mult de 600 de italieni au fost internaţi în lagăre situate în Canada, potrivit unor date ale cabinetului premierului.
Circa 31.000 de canadieni de origine italiană au fost declaraţi "subiecţi ai unei ţări inamice", ceea ce a dus la discriminări faţă de această comunitate, potrivit aceleiaşi surse.
Canada numără în prezent în jur de 1,6 milioane de italo-canadieni, una dintre cele mai mari diaspore italiene din lume.
Justin Trudeau a prezentat scuze pentru internarea de italieni în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial
Explorează subiectul
Articole Similare

324
Nou blocaj în negocierile de pace: Putin îi transmite lui Trump că rupe vechile angajamente privind Ucraina după atacul cu drone. Reacția liderului SUA
324

61
Experți de la Chișinău resping scenariul militar și cer reintegrarea pașnică a Transnistriei
61

654
Zelenski acuză Rusia că „inventează” atacul cu drone asupra reședinței lui Putin: 'O poveste falsă pentru a avea o scuză să-şi continue atacurile'
654

74
Guvernul italia a aprobat un decret pentru continuarea ajutorului militar către Ucraina, după o dispută în coaliţie
74

3.902
Mutarea care șochează Europa: Un oraș întreg este relocat casă cu casă pentru bogățiile de sub el
3.902

2.709
VIDEO Proteste masive în Iran din cauza prăbușirii monedei - Guvernatorul băncii centrale demisionează, monarhiștii se mobilizează
2.709

87
Scandal în armata germană: Parașutiști anchetați pentru extremism de dreapta, violențe și comportament sexist
87

1.514
Zelenski este pregătit să se întâlnească cu Putin: „Cum ne întâlnim, în ce format, nu contează pentru noi. Suntem pregătiţi!”
1.514

1.536
Europa pierde teren în fața giganților SUA și China: unele obiective pun la pământ o industrie cheie din zilele noastre
1.536

82
Hamas confirmă moartea a cinci lideri, printre care fratele lui al-Sinwar şi purtătorul de cuvânt
82

30
Pașaport spre reconciliere: Turcia și Armenia relaxează regulile de acordare a vizelor
30

30
Suspectul în cazul bombelor artizanale din Washington și-a recunoscut fapta
30

3.404
Rusia acuză Ucraina de atac cu 91 de drone asupra reședinței lui Putin. Lavrov: 'Astfel de acţiuni imprudente nu vor rămâne fără răspuns'
3.404

















Comentează