Justiţia olandeză a deschis o anchetă în legătură cu o tentativă de trafic de migranţi după arestarea în Olanda la începutul lunii iulie a nouă persoane care erau pe punctul de a transporta ilegal cetăţeni albanezi către Anglia cu avionul, a informat poliţia, relatează AFP, potrivit Agerpres.
"O anchetă este în curs de desfăşurare în legătură cu arestarea a nouă persoane pe fondul traficului de migranţi cu avionul", a declarat miercuri Peter Elberse, purtătorul de cuvânt al Ministerului Public olandez.
Pe 7 iulie, poliţia naţională a anunţat într-un comunicat că a evitat împreună cu jandarmeria trecerea ilegală a "14 albanezi, dintre care trei copii mici", care urmau să se îmbarce într-un avion de mici dimensiuni "probabil cu destinaţia Anglia".
Cu o zi în urmă, autorităţile olandeze au arestat nouă persoane, între care şoferii a două camionete care transportau cinci albanezi la Breda (sud), şi doi piloţi britanici pe aerodromul Teuge (centru), unde un mic avion urma să decoleze fără îndoială cu destinaţia Anglia via Belgia".
Alţi patru suspecţi au fost arestaţi mai târziu în urma descinderilor în apartamente şi camere de hotel din Amsterdam, înainte ca poliţia să-l reţină pe principalul suspect, presupusul lider al bandei, tot în capitală.
De origine britanică, olandeză şi albaneză, cei nouă bărbaţi, cu vârste între 29 şi 62 de ani, sunt în prezent "liberi în această etapă a anchetei, având statutul de suspecţi", a spus Peter Elberse.
În timpul arestărilor au fost de asemenea confiscate aproape 10.000 de euro în numerar, telefoane mobile, o maşină Mercedes şi avionul cu opt locuri, în care au fost găsite un brevet de pilot şi un plan de zbor.
Justiţia olandeză a deschis o anchetă în legătură cu o tentativă de trafic de migranţi cu avionul
Articole Similare

9
Situația de la centrala nucleră Zaporojie - Ucraina și Rusia se acuză reciproc
9

2.813
De față cu Nicușor Dan și alți lideri europeni, premierul danez a bătut cu 'pumnul în masă' Trebuie un 'răspuns foarte puternic' la 'războiul hibrid' al Rusiei
2.813

101
VIDEO Moscova, despre rezultatul alegerilor din Moldova: 'Un alt eșec occidental, care, ca și în România, va rămâne în analele acestui haos occidental!'
101

3.328
Cum se resimte shutdown-ul din SUA pe bursele mondiale: E șoc total
3.328

4.195
Puternicii senatori americani au înțeles jocul din Europa de Est: Se schimbă strategia pentru România și regiunea Mării Negre
4.195

62
Armata Ucrainei mobilizează lunar circa 30.000 de persoane
62

71
Manevre militare în centrul Italei - Doi militari și-au pierdut viața
71

1.504
FOTO Mină de aur pentru pasionații de turism: Așa arată cele mai neobișnuite și spectaculoase peisaje din întreaga lume
1.504

4.512
Submarin rusesc avariat în strâmtoarea Gibraltar - Tragedia Kursk s-ar putea repeta/ Un avion american de patrulare maritimă survolează de mai multe zile zona
4.512

42
Iranul înăspreşte pedepsele pentru spionaj în beneficiul Israelului şi SUA
42

91
Flotila Global Sumud anunţă că-şi continuă drumul către Fâşia Gaza
91

5.357
VIDEO Poate aude și Armata Română! Șeful Pentagonului: 'Este inaccepabil să vedem generali, amirali sau soldați grași. Arată urât și e obositor!'
5.357

3.347
Românul care a speriat Marea Britanie. Hoț de buzunare iscusit, bărbatul s-a întors în Regat deși a fost deportat de trei ori
3.347
Comentează