Juventus București a obținut primul punct în Liga 1: Egal fără goluri cu Voluntari - VIDEO

Juventus București

Juventus București a remizat la Ploiești, scor 0-0, în partida disputată în etapa a treia contra celor de la FC Voluntari și obține primul punct de la promovarea în Liga 1.

Echilibrul meciului s-a menținut de la început până la final, iar cele două formații și-au împărțit ocaziile în prima parte: Voluntari a început mai bine și a ratat o primă șansă prin Deac, în minutul 4, în timp ce Juventus a replicat prin Sesar, dar centrarea sa nu a fost atinsă de Buhăescu.

Alexandru Răuță ar fi putut deschide scorul după o jumătate de oră de joc, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă. De cealaltă parte, Țâră a șutat peste poarta lui Balauru cu câteva minute înainte de pauză, anunță gsp.ro.

În partea secundă, Maftei i-a ținut în joc pe cei de la Voluntari, prin intervenția providențială avută la șutul expediat de Călințaru, iar oaspeții au forțat golul victoriei pe final, dar șutul lui Mihai Popescu a fost deviat în corner, iar Voduț a reluat mult peste poartă, la ultima ocazie a partidei.

Juventus rămâne pe ultimul loc în Liga 1, cu un punct după 3 etape, în timp ce Voluntari a acumulat patru puncte și se află în prima parte a ierarhiei.

Echipele de start:

Juventus București: Stoian - Beța, Morariu, Benga, Fl. Ștefan - Sesar, Mihăescu - Călințaru, Buhăescu, Stoenac - Țâră

Rezerve: Mingote, Carabela, Bucșa, Walace, Măzărache, Lungu, Zaharia

Antrenor: Daniel Oprița

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, M. Popescu, Acsinte - Răuță, Lazar - G. Deac, Marinescu, Ivanovici - Tudorie

Rezerve: Petrariu, Filipov, Novac, Popadiuc, Pârcălabu, Vl. Olteanu, Voduț

Antrenor: Claudiu Niculescu