Juventus s-a impus pe terenul celor de la Fiorentina, scor 3-0

Juventus

Juventus merge perfect în Italia, câştigând pentru a 13 oară în cele 14 etape jucate până acum în primul eşalon din ”Cizmă”, scrie Mediafax.

Campioana en-titre s-a impus la scor de neprezentare, 3-0 pe terenul celor de la Fiorentina, într-un meci în care, pentru gazde, a evoluat şi fostul FCSB-ist Cyril Thereau.

Bentancur a deschis scorul în minutul 31, după o acţiune personală, stabilind şi scorul final al primei părţi. Chellini a majorat diferenţa în minutul 69, cu un şut ce nu a putut fi oprit de portarul Lafont, iar Cristiano Ronaldo a închis tabela, în minutul 79, din penalty, pentru ca un minut mai târziu să fie înlocuit cu Bernardeschi.

Cu această reuşită, portughezul a urcat pe prima poziţie din clasamentul golgheterilor, cu zece reuşite şi cinci pase de gol, la egalitate cu atacantul celor de la Genoa, Krzysztof Piatek.

Juventus este pe primul loc în Serie A, cu 40 de puncte, la 11 distanţă de ocupanta locului doi, Napoli, cu 29 de puncte.