Juventus Torino a câștigat Supercupa Italiei

news.ro
fani juventus torino

Juventus Torino a câștigat miercuri seara Supercupa Italiei, învingând cu 2-0 pe Napoli, cu golurile lui Ronaldo și Morata, potrivit mediafax

Jucată la Reggio Emilia, Supercupa Italiei era anticipată ca un meci echilibrat, dată fiind forma de moment a celor două echipe în Serie A.

Juventus a făcut o primă repriză mai slabă, portarul Szcsesny salvându-i pe torinezi de la primirea unui gol, cu un reflex de zile mari la lovitura de cap a lui Lozano.

Ronaldo a deschis scorul în minutul 64, după ce mingea a deviat norocos la el.

Momentul cheie al meciului l-a avut ca erou negativ pe Insigne (Napoli), care a ratat o lovitură de pedeapsă cu care putea egala.

Napoli a mai ratat o ocazie mare de gol același Szcsesny fiind din nou la post, în fața șului aceluiași Lozano.

În al cincilea minut de joc suplimentar, Alvaro Morata a marcat din poziție unu la unu, închizând tabela la 2-0 și revendicând în cele din urmă trofeul pentu echipa campioană a Italiei.

Lorenzo Insigne și o parte din coechipierii săi au fost surprinși cu lacrimi în ochi la finalul meciului, pentru Insigne acest penalty ratat fiind al treilea din carieră împotriva lui Juventus.