Juventus Torino a învins în deplasare pe Empoli, în etapa a 27-a din Serie A

digisport.ro
Giorgio Chiellini juventus

Juventus Torino a învins sâmbătă seara cu scorul de 3-2 în deplasare pe Empoli, în etapa a 27-a din Serie A, rezultat care-i aduce pe torinezi mai aproape de podium, conform Agerpres.

Pe Stadio Carlo Castellani, Juventus a marcat prin Moise Kean (32) şi Dusan Vlahovic (45+2, 66), gazdele punctând prin Szymon Zurkowski (39) şi Andrea La Mantia (76).

Juventus a ajuns la 50 de puncte şi este la 4 puncte de podium, în timp ce Empoli este pe 13, cu 31 puncte.

Fiorentina a pierdut în deplasare cu Sassuolo, 2-1, Vlad Chiricheş fiind integralist la Sassuolo. Hamed Traore (19) şi Gregoire Defrel (90+4) au punctat pentru gazde, Arthur Cabral (88) reuşind golul Fiorentinei, echipa terminând partida în zece oameni după ce Giacomo Bonaventura a văzut cartonaşul roşu în minutul 79.

Sassuolo este pe locul 10, cu 36 puncte, în timp ce Fiorentina este pe 7, cu 42 puncte.

Salernitana, cu Radu Drăguşin integralist, şi Bologna au încheiat la egalitate, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 43, prin Marko Arnautovic, dar Nadir Zortea (72) a reuşit egalarea.

Salernitana rămâne "lanterna roşie", cu 15 puncte, fără victorie în ultimele cinci etape, în timp ce Bologna este pe 12, cu 32 puncte.

Aşa cum se ştie, AC Milan şi Udinese au încheiat la egalitate, 1-1, vineri, tot cu o remiză, 0-0, încheindu-se vineri şi partida dintre Genoa şi Inter.

Etapa va continua duminică şi luni, derby-ul Lazio - Napoli fiind programat duminică seara.

Pe podium se află momentan AC Milan, Inter şi Napoli, cu 57, 55, respectiv 54 puncte.