Juventus triumfă în fața lui Frosinone, scor 2-1, într-un meci tensionat din Serie A

flashscore.ro
juventus torino

Juventus Torino a obţinut o victorie dificilă pe terenul lui Frosinone, cu 2-1, sâmbătă, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Juventus a deschis scorul în minutul 12 prin foarte tânărul fotbalist turc Kenan Yildiz, în vârstă de 18 ani. Uruguayanul Jaime Baez a egalat în minutul 51. Sârbul Dusan Vlahovic a adus, în minutul 81, victoria torinezilor, care sunt pe poziţia a doua a clasamentului, la un punct de liderul Inter Milano, ce are un meci mai puţin disputat. Frosinone se află pe locul 14, conform Agerpres.

Rezultate:
sâmbătă
Frosinone - Juventus Torino 1-2
Au marcat: Jaime Baez (51), respectiv Yildiz (12), Vlahovic (81)
vineri:
Empoli - Lazio Roma 0-2
Au marcat: Guendouzi (9), Zaccagni (67)

Sassuolo - Genoa 1-2
Au marcat: Pinamonti (28), respectiv Gudmundsson (64 - penalty), Ekuban (87)

Monza - Fiorentina 0-1
Au marcat: Beltran (7)

Salernitana - AC Milan 2-2
Au marcat: Fazio (42), Candreva (63), respectiv Tomori (17), Jovic (90)

Celelalte meciuri ale etapei au loc sâmbătă.

Pe prima poziţie a clasamentului este Inter Milano, cu 41 de puncte (16 jocuri), urmată de Juventus Torino, 40 p (17 j), AC Milan, 33 p (17 j), Fiorentina 30 p (17 j), Bologna, 28 p (16 j), Napoli, 27 p (16 j) etc.

Genoa, echipa lui Radu Drăguşin şi George Puşcaş, este pe locul 14, cu 19 puncte. Empoli, la care joacă Răzvan Marin, are 12 puncte şi se află pe locul 18, primul retrogradabil.